OSCE confirmă eliberarea observatorilor care erau reţinuţi în Ucraina

Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) a confirmat, sâmbătă, eliberarea observatorilor săi care erau reţinuţi în estul Ucrainei.

Observatorii OSCE deţinuţi de insurgenţi proruşi în Ucraina au fost eliberaţi - diplomat rus (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Preşedintele în exerciţiu al OSCE, Didier Burkhalter, a exprimat "satisfacţia" pentru eliberarea observatorilor internaţionali.

Însă Burkhalter a evidenţiat "riscul deteriorării rapide a situaţiei în estul şi sudul Ucrainei".

"Sunt necesare eforturi pentru detensionarea situaţiei şi pentru reluarea dialogului", a spus el.

Observatorii Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa şi militarii ucraineni reţinuţi de insurgenţi proruşi de opt zile în oraşul Slaviansk au fost eliberaţi sâmbătă dimineaţă, a comunicat un diplomat rus.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți