Un cutremur cu magnitudinea 5,6 pe scara Richter în largul Algerului produce panică în zonă

Un cutremur cu magnitudinea 5,6 pe scara Richter în largul Algerului produce panică în zonă

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea 5,6 pe scara Richter a avut loc la ora locală 5.11 (7.11, ora României) şi a provocat panică la Alger şi în departamente limitrofe, potrivit postului algerian de radio, relatează AFP.

Un cutremur cu magnitudinea 5,6 pe scara Richter în largul Algerului produce panică în zonă (Imagine: AFP/ Mediafax Foto)

Epicentrul seismului a fost localizat în mare, la aproximativ 19 kilometri în largul cartierului Bologhine din nordul Algerului, potrivit Centrului algerian de Cercetare în Astroficiză şi Geofizică (CRAAG), care a înregistrat totodată cinci replici de magnitudine inferioară.

Numeroşi locuitori din zonă au ieşit în grabă pe străzi, temându-se de surparea clădirilor. Dar nicio victimă nu a fost semnalată imediat.

În 2003, un seism care a avut loc la Boumerdes, la est de Alger, s-a soldat cu moartea a aproximativ 3.000 de persoane.

Sursa: mediafax.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Voi ați citit asta? / Fraților, lumea chiar s-a tâmpit de tot?

2 VIDEO Judecați voi... / Se întâmplă în Israel...

3 El este românul cu cele mai multe proprietăți în Dubai...

4 De citit... / Asta este Rusia, în realitate, oameni buni...

5 Hopa / Patronul Canal 33 anunță că pleacă din partidul lui Voiculescu la nici două săptămâni după ce devenise unul dintre lideri!