Aktobe, adversara Stelei în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, după 3-0, la general, cu Tbilisi. Cine e gruparea kazahă

Gruparea kazahă s-a impus cu 2-0, în deplasare, în faţa celor de la Dinamo Tbilisi (Georgia), iar astăzi a câştigat şi returul, pe teren propriu, scor 3-0, un rezultat decis pe final (Antonov 75, Zenkovici 82, Aimbetov 90+5). 

 Aktobe e fondată în 1967 şi a câştigat cinci titluri ale Kazahstanului de la înfiinţarea campionatului acestei ţări (1992). 

 Joacă în echipament alb-roşu pe un stadion de 12.000 de locuri şi e antrenată de Vladimir Gazzaev (34 de ani), fiul mult mai cunoscutului Valeri Gazaev. 

 FK Aktobe are în componenţă doi brazilieni, un argentinian, un columbian, plus un fundaş din Trinidad Tobago. 

 În cazul în care se va califica, Steaua va juca în deplasare prima manşă din turul trei preliminar, la 29/30 iulie, returul fiind programat în 5/6 august. 

 Ar urma apoi playofful Ligii Campionilor, ultima fază înaintea grupelor. 



populare
astăzi

1 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

2 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?

5 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...