Astra s-a calificat în sferturile Cupei României după prelungiri

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale cupei României la fotbal, grație victoriei de marți cu scorul de 4-3 (3-0, 3-3) în fața divizionarei secunde FC Brașov, pe terenul acesteia, după prelungiri, în primul meci din faza optimilor de finală ale Cupei României la fotbal.

Astra, liderul Ligii I, a condus la pauză cu 3-0, în urma reușitelor lui Tembo (minutul 18), Budescu (28) și Ioniță II (35) și a părut să câștige fără probleme, însă, după înlocuirea lui Budescu, echipa lui Marius Șumudică le-a permis gazdelor să revină. Golurile brașovenilor au fost înscrise de Matei (67, 90) și Olteanu (88), din pasa aceluiași Matei, jucător care a ratat un penalty (57). La golurile primite, Astra a arătat mari slăbiciuni în apărare.

Tot Matei, protagonistul multor faze importante, a primit cu ușurință al doilea cartonaș galben în minutul 102, fiind astfel eliminat.

FC Brașov — AFC Astra Giurgiu 3-3 (0-3, 3-3), stadionul Tineretului (Brașov)

Au marcat: Marius Matei (67, 90), Vlad Olteanu (88) respectiv Fwayo Tembo (18), Constantin Budescu (28), Alex Ioniță II (35), Alexandru Dandea (118)

Marius Matei (FC Brașov) a ratat un penalty în min. 57

Cartonaș roșu: Marius Matei (FC Brașov, 102)

Arbitru: Iulian Dima (București); arbitri asistenți: Daniel Hulubei (Vaslui), Adrian Ionescu (Târgoviște); arbitru de rezervă: Marius Chițu (Târgoviște)

Observatori: Cristian Sava (Bacău) — CCA, Sorin Cojocaru (București) — LPF

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...