Fotbal - Europa League: FC Red Bull Salzburg - Astra Giurgiu 5-1

FC Red Bull Salzburg a învins pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1 (2-0), joi seara, la Salzburg, într-un meci din ultima etapă a Grupei D din competiția de fotbal Europa League.

Marcel Sabitzer (9), Kevin Kampl (34, 90+2) și Alan (46, 70) au marcat golurile campioanei Austriei, în timp ce George Florescu a înscris pentru Astra (51).

Gazdele au avut prima ocazie în minutul 7, prin Alan, dar Lung a fost la post. Peste doar două minute, austriecii au deschis scorul, prin Sabitzer, cu un șut din afara careului: 1-0 (9).

Lung s-a evidențiat în fața aceluiași Sabitzer (13), Alan (17)și Bruno (29) au irosit și ei șanse mari de gol, iar Kampl a majorat diferența în minutul 34, printr-un șut cu efect: 2-0. Sabitzer (39) și-a mai trecut în cont o ratare înainte de pauză.

Repriza secundă a început rău pentru giurgiuveni, care au încasat al treilea gol, semnat de brazilianul Alan (46), după o pază venită de la Kampl: 3-0.

Florescu a înscris pentru Astra, din voleu, cu un șut superb, de la distanță, 3-1 (51), dar imediat campioana Austriei a fost aproape să refacă diferență, însă Alan a trimis în bară (52).

Red Bull Salzburg a ratat ocazii clare de gol, prin Alan (65) și Caleta-Car (66), după care au înscris prin același Alan (70), pentru 4-1.

Vicecampioana României nu s-a lăsat mai prejos și a fost aproape de un nou gol, însă Rus (71) a trimis în bară.
Până la final, Salzburg a mai ratat prin Laimer (74) și Keita (86), Lung având intervenții salutare, dar a fost învins în prelungiri de Kampl (90+2), care a stabilit scorul final, 5-1.

Salzburg a avut nu mai puțin de 17 șuturi pe poartă în acest meci, în timp ce Astra a trimis de doar patru ori mingea pe spațiul porții.

Red Bull Salzburg a câștigat clar Grupa D, cu 16 puncte, în timp ce Astra, debutantă în grupe, a ocupat ultimul loc, cu patru puncte, după 1-1 cu Celtic și 1-0 cu Dinamo Zagreb, ambele la Giurgiu.

FC Red Bull Salburg — Astra Giurgiu 5-1 (2-0)
Au marcat: Marcel Sabitzer (9), Kevin Kampl (34, 90+2), Alan (46, 70), respectiv George Florescu (51).
Salzburg, stadion ''Salzburg''
Europa League — Grupa D

Au evoluat echipele:
Salzburg: 33. Alexander Walke — 4. Peter Ankersen (6. Christian Schwegler, 78), 45. Duje Caleta-Car, 36. Martin Hinteregger (căpitan; 15. Franz Schiemer, 82), 2. Benno Schmitz — 77. Massimo Bruno (26. Jonatan Soriano, 74), 8. Naby Keita, 41. Konrad Laimer, 44. Kevin Kampl — 7. Marcel Sabitzer, 27. Alan. Antrenor: Adi Huetter
Rezerve: 31. Peter Gulacsi — 17. Andreas Ulmer, 13. Stefan Ilsanker, 24. Christoph Leitgeb.

Astra: 1. Silviu Lung jr — 26. Laurențiu Rus, 15. Cristian Oros, 5. Syam Ben Youssef, 13. Junior Morais — 22. Vassilis Pliatsikas, 4. George Florescu — 91. William De Amorim (16. Elliot Grandin, 78), 8. Takayuki Seto, 20. Aurelian Chițu (6. Seidu Yahaya, 57) — 10. Constantin Budescu (căpitan; 21. Kehinde Fatai, 90). Antrenor: Oleg Protasov.
Rezerve: 33. Dănuț Coman — 19. Sadat Bukari.

Arbitru: Pawel Raczkowski; arbitri asistenți: Tomasz Listkiewicz, Marcin Boniek; arbitri asistenți adiționali: Tomasz Musial, Tomasz Kwiatkowski; arbitru de rezervă: Radosław Siejka (toți din Polonia)
Delegat UEFA: Christian Welander (Suedia), observator UEFA pentru arbitri: Lutz Michael Froehlich (Germania)
Cartonașe galbene: Chițu (53), Schmitz (67), Schwegler (83).

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

3 VIDEO Frate, nu ți-ai dori să trăiești așa ceva... Ce o fi fost în capul piloților?