Fotbal: Molde, Borussia Dortmund, Napoli și Rapid Viena, calificate în șaisprezecimile Europa League

Molde, Borussia Dortmund, SSC Napoli și Rapid Viena sunt primele echipe calificate în șaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, după victoriile reușite, joi seara, în etapa a patra a grupelor competiției. Molde a obținut calificarea la Glasgow, după ce învins-o cu 2-1 pe Celtic.

Borussia a surclasat-o formația azeră FK Qabala cu scorul de 4-0.

Napoli, cu fundașul român Vlad Chiricheș integralist, a dispus cu 5-0 de FC Midtjylland și are maximum de puncte, cu o medie remarcabilă de patru goluri pe meci.

Rapid Viena a învins cu 2-1 în deplasare pe Viktoria Plzen și are și ea un parcurs perfect.

Asteras Tripolis s-a impus cu 2-0 acasă, în fața ciprioților de la APOEL Nicosia, într-un meci întrerupt timp de zece minute în repriza secundă din cauza torțelor aruncate pe gazon. Dorin Goian nu a făcut parte din lotul echipei elene.

Arbitrul român Cristian Balaj a condus meciul dintre Qarabag și Monaco, încheiat cu scorul de 1-1.

Alexandru Neacșa nu a fost reținut în lotul echipei Dinamo Minsk, învinsă acasă de Villarreal cu 2-1.

Ștefan Radu a fost căpitanul lui Lazio, care a dispus cu 2-0 de Rosenborg, la Trondheim, și e cu un pas în faza următoare a competiției. Ex-dinamovistul a primit un cartonaș galben în min. 21.

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la Fiorentina, în victoria cu 2-0 pe terenul echipei poloneze Lech Poznan.

Skenderbeu a produs surpriza serii, prin victoria la scor de forfait (primul succes al unei formații albaneze în grupele cupelor europene) în fața formației Sporting Lisabona, 3-0.