Fotbal: Monaco, aproape de sferturile Ligii Campionilor, după 3-1 cu Arsenal, la Londra

AS Monaco a produs surpriza optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, prin victoria cu scorul de 3-1 în fața formației engleze Arsenal, la Londra.

Oaspeții au deschis scorul prin Geoffrey Kondogbia (38), cu un șut deviat de Mertesacker, l-au majorat după pauză prin bulgarul Dimităr Berbatov (53), fost jucător la Tottenham și Manchester United, la capătul unui contraatac. ''Tunarii'', cu o prestație sub așteptări în acest meci, au redus din diferență prin Alex Oxlade-Chamberlain (90+1), gol care îi oferea speranță echipei pregătite de Arsene Wenger (fost antrenor la Monaco) în perspectiva returului. Belgianul Yannick Ferreira-Carrasco (90+4) a marcat din nou pentru monegasci la ultima fază și a împuținat și mai mult șansele londonezilor.

Echipa lui Leonardo Jardim a oferit o lecție de răbdare și contraatac, iar Arsenal a ratat câteva ocazii mari, mai ales prin vârful Olivier Giroud, care nu a nimerit poarta la niciunul din cele șase șuturi expediate spre buturile lui Subasic.

Monaco nu a mai ajuns în sferturile Champions League din 2004.

Returul va avea loc pe 17 martie, pe stadionul Louis II.

Arsenal Londra — AS Monaco 1-3
Au marcat: Alex Oxlade-Chamberlain (90+1), respectiv Geoffrey Kondogbia (38), Dimităr Berbatov (53), Yannick Ferreira-Carrasco (90+4).
Londra, Emirates Stadium: 59.868 spectatori