Fotbal: Steaua, ultima echipă calificată în optimile Cupei României-Timișoreana

Steaua București s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal, joi, grație victoriei cu scorul de 3-0 (0-0) pe terenul formației de ligă secundă ACS Berceni.

Toate golurile Stelei, finalistă a ediției trecute a competiției KO, au fost marcate de Gabriel Iancu (75, 90, 90+4), primul venind după o gafă a portarului Florin Andreescu, când echipa din Berceni rămăsese în inferioritate numerică, ivorianul Boafo Rodrigue fiind eliminat pentru o intrare întârziată la Lucian Filip.

Astra Giurgiu, deținătoarea trofeului, a fost eliminată din Cupa României-Timișoreana de formația de ligă secundă CS Mioveni, care s-a impus cu scorul de 3-1 (2-1), joi, la Pitești.

Vicecampioană a României și câștigătoare a Supercupei, Astra a deschis scorul Marian Cristescu (17), dar echipa antrenată de Claudiu Niculescu a restabilit egalitatea imediat, prin Bogdan Stoica (19), iar în finalul primei reprize a preluat conducerea grație golului reușit de Alin Popa (42). Astra a dominat repriza secundă, dar nu a reușit să își creeze ocazii clare de gol. CS Mioveni a înscris al treilea gol în finalul partidei (90), prin Mihai Vintilă.

Joi s-au mai calificat în optimi Universitatea Cluj-Napoca, după ce a învins cu 5-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri) echipa de ligă secundă FC Bihor, care și FC Viitorul Constanța și CS Universitatea Craiova. Viitorul a dispus cu 3-0 de Săgeata Năvodari, în timp ce FC Universitatea Craiova a trecut cu 2-1 de FC Caransebeș.

Miercuri s-au calificat în optimi CFR Cluj, FC Brașov, Ceahlăul Piatra Neamț, Petrolul Ploiești și Dinamo București, iar marți au obținut biletele pentru faza următoare Pandurii Tg. Jiu, Oțelul Galați, CSMS Iași, Rapid CFR Suceava, ASA Tg. Mureș și Rapid București.

Rezultate:

Marți 23 septembrie:

CS Șoimii Pâncota (II) — (+) CS Pandurii Tg. Jiu 1-2 (1-1), stadion ''Șoimii'' — Pâncota
Au marcat: Flavius Băd (31), respectiv Nejc Mevlija (22), Cornel Predescu (85).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenți: Iulius-Radu Timar (Marghita/BH), Petru Marian Gaspar (Timișoara); arbitru de rezervă: Marius Omuț (Oradea)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) — CCA, Valer Vancea (Oradea) — FRF

CF Brăila (II) — (+) FC Oțelul Galați 0-1 (0-0), stadion ''Municipal'' — Brăila
A marcat: Emil Jula (56).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (București); arbitri asistenți: Vlad Bârleanu (București), Ionuț Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (București)
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) — CCA, Mihai Basarab (Slobozia) — FRF

CSM Rm. Vâlcea (II) — (+) CSMS Iași 0-1 (0-1), stadion ''Municipal'' — Rm. Vâlcea
A marcat: Alexandru Mugurel Dedu (2).
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești); arbitri asistenți: Andrei Constantinescu (București), Ionuț Marius Bobe (Videle); arbitru de rezervă: Omar Cristian Dumitrică (Craiova)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Constantin Constantinescu (Slatina) — FRF

(+) ACS Rapid CFR Suceava (II) — CS Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, stadion ''Areni'' — Suceava
A marcat: Mircea Negru (103).
Cartonaș roșu: Dorin Semeghin (Rapid, 119).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Bogdan Gheorghiță (Vaslui) — FRF

(+) ASA 2013 Tg. Mureș — CS Concordia Chiajna 4-1 (3-1), stadion ''Trans-Sil'' — Tg. Mureș
Au marcat: Mircea Axente (27, 66), Amauri Pereira Morais (36), Ousmane N'Doye (43), respectiv Aleksandar Diulgherov (6).
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — FRF

(+) SC FC Rapid București — AFC Botoșani 0-0, după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare, stadion ''Giulești-Valentin Stănescu'' — București
Au executat în ordine loviturile de departajare: Istvan Fulop 0-1 (gol), Alexandru Coman 1-1 (gol), Michael Ngadeu 1-2 (gol), Alexandru Iacob 2-2 (gol), Mihai Bordeianu 2-3 (gol), Laurențiu Buș 3-3 (gol), Rashid Browne 3-4 (gol), Andrei Tînc 4-4 (gol), Sebastian Ianc 4-4 (ratare — apără Virgil Drăghia), Nicolae Vasile 5-4 (gol).
Arbitru: Florin Miron (București); arbitri asistenți: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Marian Truță (Șirineasa/VL); arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Adrian Mihalcea (București) — FRF

Miercuri 24 septembrie:

CS FC Viitorul Axintele (III) — (+) FC CFR Cluj 1907 0-2 (0-2), stadion ''Comunal'' — Axintele (Ialomița)
A marcat: Ferebory Dore (26, 35).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș); arbitri asistenți: Stelian Slabu (Brașov), Daniel Vlase (Galați); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Dan Petrescu (București) — CCA, Gabriel Oprea (Snagov) — FRF

FC Chindia Târgoviște (III) — (+) FC Brașov 1-3 (0-2), stadion ''Eugen Popescu'' — Târgoviște
Au marcat: Dragoș Pătru (62), respectiv Liviu Ganea (31), Diogo Santos (43), Horia Popa (73).
Arbitru: Dragoș Istrate (București); arbitri asistenți: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova)
Observatori: Constantin Ștefan (București) — CCA, Vasile Mihu (Constanța) — FRF

Sport Club Bacău (II) — (+) FC Ceahlăul Piatra Neamț 1-5 (0-0), după prelungiri, stadion ''Letea'' — Bacău
Au marcat: Cornel Mihai Căinari (68), respectiv Andrei Marc (90+4), Andrei Pavel (91), Doru Popadiuc (99, 103, 111).
Arbitru: Iulian Dima (București); arbitri asistenți: Daniel Hulubei (Vaslui), Iulian Cătălin Brînză (Botoșani); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriței (Câmpina)
Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Ciprian Anton (Suceava) — FRF

CS Unirea Jucu (III) — (+) FC Petrolul Ploiești 0-3 (0-2), ''Cluj Arena'' — Cluj-Napoca
Au marcat: Victoraș Astafei (24, 57), Patrick Nkoyi (31).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); arbitri asistenți: Ciprian Florin Danșa (Oradea), Mihai Marius Marica (Bistrița); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) — CCA, Costin Dan (Zalău) — FRF

AFC Fortuna Poiana Câmpina (II) — (+) Dinamo București 2-5 (0-0, 2-2), după prelungiri, stadion ''Ilie Oană'' — Ploiești
Au marcat: Ionuț Cioinac (51), Valentin Munteanu (71), respectiv Dorin Rotariu (61, 63, 111), Kamil Bilinski (91, 96).
Arbitru: Paul Unimătan (Zalău); arbitri asistenți: Daniel Demetrescu (Râmnicu Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica/IF)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) — CCA, Dorinel Dincă (Călărași) — FRF

Joi 25 septembrie:

AFC Săgeata Năvodari (II) — (+) FC Viitorul Constanța 0-3 (0-1), stadion ''Flacăra'' — Năvodari
Au marcat: Răzvan Marin (31), Dragoș Nedelcu (62), Ionuț Ursu (66, autogol).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/AG); arbitri asistenți: Adrian Ionescu (Târgoviște), Romică Bîrdeș (Pitești); arbitru de rezervă: Florin Costin Dan (Oltenița)
Observatori: Irina Mîrț (București) — CCA, Petre Badea (Tulcea) — FRF

CS FC Caransebeș (II) — (+) CS Universitatea Craiova 1-2 (1-1), stadion ''Municipal'' — Caransebeș
Au marcat: Sabin Lupu (24), respectiv Gheorghe Goșa (20, autogol), Viorel Ferfelea (70).
Cartonaș roșu: Sabin Lupu (Caransebeș, 67).
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenți: Marius Bălan (Dej), Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Lucian Țiții (Sibiu)
Observatori: Nicolae Marodin (București) — CCA, Viorel Lolea (Reșița) — FRF

CS FC Bihor Oradea (II) — (+) FC Universitatea Cluj-Napoca 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare, stadion ''Iuliu Bodola'' — Oradea
Au marcat: Alexandru Sorian (86), respectiv Karim Boutadjine (57).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Florin Lazăr 1-0 (gol), Nicolae Mușat 1-1 (gol), Raymond Lukacs 2-1 (gol), Pablo Ceppelini 2-2 (gol), Cosmin Letan 3-2 (gol), Andrei Lungu 3-3 (gol), Alexandru Sorian 3-3 (ratare — apără Leonidas Panagopoulos), Raul Ciupe 3-4 (gol), Victor Dobrescu 4-4 (gol), Karim Boutadjine 4-5 (gol).
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); arbitri asistenți: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); arbitru de rezervă: Dorin Petru Voina (Reșița)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) — CCA, Florin Mierea (Timișoara) — FRF

(+) CS Mioveni (II) — AFC Astra Giurgiu 3-1 (2-1), Complexul Sportiv ''Nicolae Dobrin'' — Pitești
Au marcat: Bogdan Stoica (19), Alin Popa (42), Mihai Vintilă (90), respectiv Marian Cristescu (17).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Adrian Radu Ghinguleac, Andrei Simonis (ambii din București); arbitru de rezervă: Marius Chițu (Târgoviște)
Observatori: Florin Hîncu (Brașov) — CCA, Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea) — FRF

ACS Berceni (II) — (+) FC Steaua București 0-3 (0-0), stadion ''Comunal'' — Berceni
A marcat: Gabriel Iancu (75, 90, 90+4).
Cartonaș roșu: Ettien Boafo Rodrigue (Berceni, 71).
Arbitru: Marius Avram; arbitri asistenți: Valentin Avram, Bogdan Gheorghe; arbitru de rezervă: Cătălin Marian Pană (toți din București)
Observatori: Adrian Vidan (București) — CCA, Aurel Ionescu (București) — FRF

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală ale competiției.

AGERPRES 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Informație / Eu rămân, Mafia va pleca! / Vela îl aduce pe Berbeceanu să-i țină spatele după ce a fost amenințat de…

2 Informație / 30 de filiale județene ale Pro România își negociază trecerea la PSD. Tudose: Ponta va rămâne de po…

3 Mafia din MAI, în corzi! Mesajul lui Traian Berbeceanu!

4 ALERTĂ / Firea a băgat Capitala României în faliment? STB a depus garanție la Fisc sediul și parcul de autobuze …

5 Când scapă statul român de porcii plantați de Dragnea în funcții cheie? Citiți și voi ce-a făcut ăsta!

recomandări

Te ia DNA: Danut Groza

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Un tip a creat ciocanul lui Thor cu electromagneţi şi amprentă