Moto: Raliul Dakar 2015 - Gyenes s-a clasat pe locul 40 în etapa a treia, câștigată de austriacul Walkner

Pilotul român Emanuel Gyenes (KTM) a ocupat locul al 40-lea în etapa a treia a Raliului raid Dakar 2015 la secțiunea moto, desfășurată marți, între localitățile argentiniene San Juan - Chilecito (220 km), în care s-a impus austriacul Matthias Walkner (KTM), în 02 h 34 min 28 sec.

Spaniolul Marc Coma (KTM) a sosit al, doilea, la doar 40 de secunde de învingător, podiumul fiind completat de alt spaniol. Joan Barreda Bort (Honda), la 1 min 53 sec, etc. Gyenes a fost cronometrat în 3 h 02 min 33 sec (la 28 min 05 sec de primul sosit), în timp ce Marcel Butuza (KTM) a terminat pe locul 76, în 03 h 26 min 36 sec (la 52 min 08 sec).

În ierarhia generală, pe primul loc se află Barreda Bort, cu timpul cumulat de 09 h 43 min 05 sec, urmat de portughezul Paulo Goncalves (Honda), la 5 min 33 sec, și de austriacul Walkner, la 10 min 33 sec, etc. Gyenes a urcat la general pe locul 45, la 2 h 18 min 13 sec de lider, iar Butuza se află pe 69, la 3 h 27 min 10 sec.

Etapa a patra a raliului va avea loc miercuri, între Chilecito (Argentina) și Copiapo (Chile), cu 315 km cronometrați și 594 de legătură.

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”