Steaua a făcut un pas mare spre finala Cupei Ligii, după 3-0 cu Astra Giurgiu

Steaua București a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 3-0 (2-0), miercuri seara, pe stadionul Steaua, în prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii Adeplast la fotbal și a făcut un pas important spre ultimul act al competiției.

Campioana s-a impus prin golurile marcate de Cristian Tănase (4), George Țucudean (33) și Raul Rusescu (86), într-un meci în care Astra, rămasă în zece oameni din minutul 51, a contat prea puțin.

''Roș-albaștrii'', la primul lor meci oficial cu noua siglă și denumirea de FCSB, au deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Cristian Tănase, care și-a făcut un frumos cadou la împlinirea a 28 de ani reluând din voleu centrarea lui Paul Papp.

Gazdele au mai ratat ocazii prin Chipciu (14), care a tras pe lângă poartă, și Tănase (15), al cărui șut a fost respins de Lung, după care giurgiuvenii au solicitat penalty în minutul 24, când Papp a jucat balonul cu mâna în propriul careu.

Steaua și-a majorat avantajul în minutul 33, când Lung jr a respins defectuos un șut al lui Prepeliță, iar ex-dinamovistul Țucudean a fost pe fază și a trimis în plasă, marcând primul său gol oficial pentru echipa din Ghencea.

Până la pauză, echipa lui Costel Gâlcă a mai irosit două situații, prin Chipciu (42), al cărui șut a fost blocat de Ben Youssef, și Tănase (44), mingea expediată de ''decarul'' stelist fiind respinsă peste transversală de portar.

Deși Steaua a avut superioritate aproape întreaga repriză secundă, Astra a echilibrat jocul, al treilea gol al echipei gazdă fiind reușit de Rusescu (86), din centrarea lui Chipciu.

Manșa secundă va avea loc pe 10 sau 11 martie, la Giurgiu.

Steaua București — Astra Giurgiu 3-0 (2-0)
Au marcat: Cristian Tănase (4), George Țucudean (33), Raul Rusescu (86).
București, stadion Steaua: 4.189 spectatori
Cupa Ligii Adeplast — semifinale (tur)

Au evoluat echipele:
Steaua: Giedrius Arlauskis — Paul Papp, Srgian Luchin, Fernando Varela, Alin Toșca — Andrei Prepeliță (Raul Rusescu, 46), Nicandro Breeveld — Adrian Popa (Alex Bourceanu, 69), Alex Chipciu, Cristian Tănase (căpitan) — George Țucudean (Ionuț Neagu, 76). Antrenor: Constantin Gâlcă.
Astra: Silviu Lung jr — Laurențiu Rus, Cristian Oros, Syam Ben Youssef, Junior Morais — Vincent Laban, Takayuki Seto (William De Amorim, 46) — Gabriel Enache, George Florescu, Constantin Budescu (căpitan; Seidu Yahaya, 57) — Denis Alibec (Kehinde Fatai, 13). Antrenor: Oleg Protasov.

Arbitru: Radu Petrescu; arbitri asistenți: Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu; arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (toți din București)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Vasile Marcel (București)
Cartonașe galbene: Rus (48, 51), Tănase (48), Budescu (56).
Cartonaș roșu: Rus (51). AGERPRES

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

5 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…