UTI Grup a pus la dispoziția organelor de cercetare toate documentele solicitate, după ce patronul companiei a ajuns la DNA

UTI Grup a pus la dispoziția organelor de cercetare toate documentele solicitate, după ce patronul companiei a ajuns la DNA

UTI Grup a pus la dispoziția organelor de cercetare toate documentele solicitate, după ce omul de afaceri Tiberiu Urdăreanu, patronul grupului de firme UTI, fost dus, joi, la audieri, la Direcția Națională Anticorupție, informează un comunicat al companiei, publicat pe site.

"Domnului Tiberiu Urdăreanu i s-a adus la cunoștință calitatea de suspect în legătură cu presupuse acte de corupție. Societatea UTI Grup a pus la dispoziția organelor de cercetare toate documentele solicitate și va colabora în continuare, în mod prompt și transparent, cu autoritățile în vederea stabilirii adevărului, furnizând orice informație este solicitată de organele de anchetă", se menționează în comunicat.

Reprezentații grupului precizează că nu vor comenta "în acest moment" informațiile care circulă în media, subliniind că punerea în mișcare a acțiunii penale nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.

"Ne limităm în a nu comenta, în acest moment, informațiile care circulă în media. Facem precizarea că, în conformitate cu prevederile Codului de procedură penală, punerea în mișcare a acțiunii penale nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție", se mai arată în comunicat.

Omul de afaceri Tiberiu Urdăreanu, patronul grupului de firme UTI, se află, joi, la DNA pentru a fi audiat într-un dosar de corupție. Urdăreanu a fost adus cu mandat.

Patronul UTI nu a făcut declarații la intrarea în sediul Direcției Naționale Anticorupție. Până în prezent nu se știe în ce dosar a fost chemat de procurori. AGERPRES


populare
astăzi

1 DOCUMENT „Nicușor Dan a obținut 12 milioane de euro în cea mai strălucită afacere politică din istoria României”

2 Dezvăluiri cutremurătoare! / „Evaziune de peste 5 miliarde de lei pe an” / Scrisoarea integrală a „Grupului vameșilor care s-au săturat”

3 BREAKING Bolojan a încasat în 2007 echivalentul a 71 de salarii medii lunare ca membru al Comitetului Interministerial de Finanţări, Garanţii şi Asigu…

4 VIDEO Clip viral cu Iliescu la liftul înspre Rai...

5 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat