ADEVĂRUL despre POPCORNUL făcut la CUPTORUL CU MICROUNDE

ADEVĂRUL despre POPCORNUL făcut la CUPTORUL CU MICROUNDE

Adevărul despre popcorn / FOTO: listcrux.com

Desi unii sustin contrariul, luand „la puricat” ingredientele care se gasesc in pungile de popcorn, s-ar putea sa fim dezamagiti, scrie farmaciata.ro.

In primul rand, ambalajele contin perfluorochimicale, o clasa de produse chimice legate de aparitia diferitelor tipuri de cancer (printre care si teflonul), precum si de deteriorarea sistemului reproductiv. Odata ingerate, aceste substante raman in organism o perioada lunga de timp.

Si nu vorbim numai despre substantele chimice continute de ambalaje, ci si de cele care sunt aplicate direct pe boabele de porumb propriu-zise. Diacetilul, de exemplu, este o aroma utilizata pentru a conferi popcornului gustul acela de unt, insa a fost legat de mai multe ori de aparitia afectiunilor pulmonare. In plus, studiile au aratat ca oamenii care lucreaza in fabricile unde se pregateste si ambaleaza popcornul dezvolta boli pulmonare grave. Si, desi unii producatori sustin ca nu mai folosesc aceasta substanta, se pare totusi ca nici inlocuitorii nu ar fi mai sanatosi.

Grasimile industrializate precum grasimile trans reprezinta o adevarata amenintare pentru sanatatea inimii si sunt legate si de boli precum endometrioza. Producatorii de alimente le utilizeaza deoarece ajuta la conservarea produselor.

Desi eticheta poate indica 0% in ceea ce priveste continutul de grasimi trans, uleiurile hidrogenate indica prezenta acestora. Ce este cel mai ingrijorator este faptul ca, in general, pungile de popcorn (partea din interior) sunt injectate cu tot felul de substante pentru ca uleiul si celelalte ingrediente sa nu "transpire” practic prin punga.

Administratia Alimentelor si a Medicamentelor din Statele Unite ale Americii avertizeaza ca atunci cand aceste pungi sunt incalzite, se elibereaza o substanta numita acid perfluorooctanoic.

Sursa: realitatea.net


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce spune Kovesi despre România?

2 BREAKING O judecătoare din Craiova critică CSM: „Nu putem să tot vehiculăm poezia că noi suntem magistrați și asta este, trebuie să primim fără să dăm…

3 Fierbe PSD, iar Sorin Grindeanu merge pe sârmă

4 „E jeg peste tot și nimic de făcut” / De ce fug turiștii cât văd cu ochii de litoralul românesc

5 Cântărețele dintr-o trupă rock din Norvegia s-au dezbrăcat complet pe scenă, la festivalul de la Râșnov