Ambasada SUA: Perioada de înscriere la Loteria Vizelor va reîncepe miercuri

Ambasada SUA: Perioada de înscriere la Loteria Vizelor va reîncepe miercuri

Perioada de înscriere la Loteria Vizelor (DV-2019) va reîncepe miercuri, după ce s-au înregistrat probleme tehnice, iar toate dosarele depuse înainte de această dată trebuie retrimise pentru a fi luate în considerare, informează un comunicat al Ambasadei Statelor Unite ale Americii la București transmis marți AGERPRES.

Inițial, înscrierile pentru Loteria Vizelor au fost anunțate începând cu data de 3 octombrie. Procesul va fi reluat, din cauza unor probleme care au vizat "integritatea procedurii" de selecție.

"Regretăm orice inconvenient adus participanților la programul Diversity Visa (Loteria Vizelor). Pentru a asigura corectitudinea și pentru a proteja integritatea procedurii pentru toți cei implicați, va trebui să reîncepem procesul de înscriere pentru acest an (DV-2019)", indică sursa citată.

Noua perioadă de înregistrare electronică pentru DV-2019 va începe miercuri, 18 octombrie, la ora 19,00 (ora României) și se va încheia miercuri, 22 noiembrie, la ora 19,00 (ora României).

Orice înregistrare făcută înainte de 18 octombrie nu va fi luată în considerare. "Vă puteți înregistra din nou fără să fiți descalificat din cauza trimiterii mai multor înscrieri. Persoanele care se vor înregistra de mai multe ori în timpul noii perioade de înscriere vor fi descalificate", mai precizează Ambasada SUA.

Departamentul de Stat va trimite un mesaj e-mail automat către fiecare participant la programul Diversity Visa de la care s-a primit o înscriere înainte de 18 octombrie, la adresa de e-mail de la care s-a făcut înscrierea, cu îndrumarea de a accesa pagina dvlottery.state.gov pentru un anunț important.

Participanții pot accesa noul formular de înscriere electronică (E-DV) pe pagina oficială E-DV, la adresa dvlottery.state.gov, pe perioada înscrierii. Instrucțiuni referitoare la programul DV sunt disponibile pe pagina Departamentului de Stat, la travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/diversity-visa/instructions.html .

Toate celelalte cerințe de calificare rămân neschimbate, mai arată misiunea diplomatică.

AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Noul președinte ANAF va fi Adrian Nicuşor Nica

2 VIDEO Șoferul unui SUV Mercedes lovit de un Logan a murit după ce a fost aruncat prin trapă și prins sub mașina răsturnată

3 Un judecător CSM cu venituri de aproape 10.000 euro lunar e revoltat! / Fraților, în ce țară am ajuns să trăim?

4 Actrița Manuela Hărăbor anunță că a fost scoasă de Pro TV dintr-un serial din motive politice

5 VIDEO Priviți, șeful Eximbank filmat în cluburi din Saint-Tropez, în timpul scandalului despre sediul de stat închiriat de la un privat cu preț dublu