Anglia învinge Danemarca în prelungiri și va juca finala EURO 2020 cu Italia

Anglia s-a calificat în finala EURO 2020 după o semifinală dificilă cu Danemarca, decisă în prelungiri.

Englezii s-au impus grație unui autogol și a unui penalti acordat cu mare ușurință, câștigând cu 2-1, după ce scorul în timpul regulamentar a fost 1-1.
Finala EURO 2020 dintre Anglia și Italia se va disputa duminică seara, pe Wembley (Londra).

Reprezentativa Albionului pornea ca mare favorită în semifinala cu Danemarca, nu doar prin prisma valorii superioare a lotului, dar si pentru că evolua acasă, cu peste 60.000 de spectatori alături.

Nordicii au oferit însă o replică pe măsură pe Wembley, iar Kane și compania au avut mult de tras pentru a obține biletele pentru finala de duminică.

Damsgaard a deschis scorul pentru Danemarca în minutul 30, cu un șut a la Eriksen, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

Avantajul selecționatei pregătite de Kasper Hjulmand a durat doar 9 minute, pentru că Kjaer și-a trimis mingea în propria poartă la o centrare a lui Saka din partea dreapta.

Englezii s-au aruncat în atac, dar s-au lovit de Kasper Schmeichel, care a făcut un meci uriaș și și-a ținut echipa în cărți pentru calificarea în ultimul act.

Golul victoriei britanicilor a venit în minutul 104, dar a fost unul controversat. Arbitrul olandez Danny Makkelie a arătat greșit punctul cu var la o cădere în careu a lui Sterling, iar Kane a marcat. Nu fără emoții, însă, pentru că Schmeichel a respins penaltiul, dar mingea a revenit la vârful lui Tottenham, care a îndeplinit apoi o simplă formalitate.

Mai mult, la faza acordării penaltiului, în teren erau doua mingi, însă jocul n-a fost oprit!

Anglia ajunge astfel pentru prima oară în finala Campionatului European, unde va da peste Italia, aflată la cea de-a patra finală europeană (una câștigată și două pierdute).

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea celei de-a doua semifinale de la EURO 2020, dintre Anglia și Danemarca.

Anglia - Danemarca 2-1 (Kjaer '39 - autogol, Kane '104 / Damsgaard '30)

'120 - Finalul meciului! Anglia - Italia, finala EURO 2020

'120 - Ce ocazie! Schmeichel scoate la o pătrundere a lui Sterling.

'114 - Pickford respinge la un șut al lui Braithwaite.

'106 - Schimbare la englezi: Iese Grealish, introdus în repriza secundă, și intră Trippier.

'104 - GOOOL ANGLIA !!! Schmeichel respinge penaltiul lui Kane, dar mingea revine la atacantul englez și acesta marchează pentru 2-1 !!!

'103 - Penalti pentru Anglia! VAR confirmă decizia luată de central!

'102 - Sterling cade în careul danezilor și arbitrul arată punctul cu var. Discutabilă decizie și va fi verificată cu VARul.

'99 - Nordicii nu contează în ofensivă și par căzuți din punct de vedere fizic. De partea cealaltă, britanicii presează cu toate liniile.

'98 - Schmeichel respinge la un șut trimis de Grealish.

'95 - Dublă schimbare la englezi: intră Henderson și Foden, ies Rice și Mount.

'94 - Kane șutează bine din unghi, însă Schmeichel răspunde cu o intervenție pe măsură.

Startul prelungirilor

'90+7 - Finalul timpului regulamentar. Vom avea prelungiri.

'90+7 - Kjaer intervine excelent în fața lui Kane.

'90+5 - Schmeichel reține la o lovitură de cap a lui Maguire. Danezii nu mai contează în ofensivă, în timp ce britanicii presează pentru golul victoriei.

'90+3 - Phillips șutează peste poartă.

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu 6 minute.

'88 - Încă o schimbare la nordici: iese Delaney, intră Jensen.

'79 - Schimbare la danezi: iese Christensen, accidentat, intră Andersen.

'74 - Kane cade în careu după un duel cu Poulsen, cere penalti, dar arbitrul acordă un fault în atac. Faza este revăzută la VAR, dar decizia se menține.

'73 - Schmeichel respinge cu greu la un șut-centrare trimis de Mount.

'69 - Mută și britanicii: iese Saka, intră Grealish.

'67 - Triplă schimbare la danezi: ies Stryger, Damsgaard și Dolberg, intră Wass, Poulsen și Norgaard.

'63 - Schmeichel prinde la un șut al lui Mount.

'60 - Shaw centrează periculos în fața porții, dar niciun coechipier nu ajunge la minge.

'59 - Dolberg șutează de la marginea careului, însă Pickford reține cu ușurință.

'55 - Schmeichel face minuni la o minge trimisă cu capul de Maguire.

'51 - Pickford scoate bine la un șut de la distanță al lui Dolberg.

A început repriza secundă.

'45 - Finalul primei reprize.

'39 - GOOOL ANGLIA !!! Saka centrează în față porții, iar Kjaer, încercând să respingă, își introduce mingea în propria poartă !!!

'38 - Ce ocazie! Din 5 metri, Sterling il ia la țintă pe Schmeichel.

'36 - Sterling execută în zid o lovitură liberă de la 25 de metri.

'30 - GOOOL DANEMARCA !!! Damsgaard deschide scorul cu un șut formidabil dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri !!!

'25 - Damsgaard trimite pe lângă poartă cu un șut frumos.

'16 - Braithwaite șutează de la marginea careului, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Pickford.

'13 - Sterling intră în careul nordicilor, trimite la poartă, însă o face slab, iar Schmeichel reține fără probleme.

'6 - Sterling nu ajunge de puțin la o centrare periculoasă din banda dreaptă a lui Kane.

ora 22:00 - A început meciul.

Întâlnirea se joacă pe stadionul Wembley din Londra și este televizată în România de Pro TV.

În prima semifinală, Italia a învins Spania la penaltiuri.

Finala turneului este programată duminică seara, tot pe Wembley.

ECHIPELE

ANGLIA: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Phillips, Rice - Saka, Mount, Sterling - Kane.
Selecționer: Gareth Southgate.

DANEMARCA: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard.
Selecționer: Kasper Hjulmand.

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda).

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”