Banania. Infractorul s-a întâlnit marți cu marile firme petroliere

Banania. Infractorul s-a întâlnit marți cu marile firme petroliere. Liviu Dragnea s-a întâlnit marți după-amiază cu reprezentanții marilor firme petroliere care au concesiuni în Marea Neagră, au declarat surse oficiale pentru G4Media.ro . Discuția, la care au participat reprezentanți OMV Petrom, ExxonMobil și Black Sea Oil & Gas, a fost inițiată de președintele Camerei Deputaților.

Întâlnirea are loc la doar o zi după ce Camera Deputaților a votat, în calitate de cameră decizională, legea offshore, care reglementează regimul juridic și fiscal al producției de gaze naturale în Marea Neagră. Camera a adoptat o lege modificată radical față de versiunea plecată de la guvern și votată de Senat în februarie. Legea, prezentată în premieră și asumată chiar de Liviu Dragnea, prevede în principal introducerea unui impozit suplimentar, eliminarea unor facilități fiscale și obligația de a vinde minim jumătate din producție în România.

Asociația companiilor care dețin concesiunile din Marea Neagră a reacționat luni după-amiază la propunerile-surpriză anunțate tot luni de Liviu Dragnea într-o conferință de presă. Astfel, într-o declarație publică, titularii de concesiuni offshore arată că ”amendamentele adoptate de Camera Deputaților vor avea un impact negativ semnificativ asupra industriei de petrol și gaze offshore din România și vor descuraja investițiile din Marea Neagră”.

Companiile care au în acest moment acorduri petroliere offshore:

OMV Petrom și ExxonMobil: perimetrul de mare adâncime Neptun Deep
Lukoil, PanAtlantic Petroleum și Romgaz: perimetrul Trident
Black Sea Oil&Gas (BSOG): perimetrele Midia și Pelican
Petromar Resources: perimetrele Muridava și Est Cobălcescu


populare
astăzi

1 Printr-un mesaj dubios, rușii îi transmit din Luxemburg lui Mircea Geoană că nu l-au uitat

2 VIDEO Atac reușit al Iranului asupra unei baze americane din Arabia Saudită: Cel puțin 12 soldați răniți și avioane avariate

3 Operațiuni secrete / avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar

4 Festivalul prostiei în PSD, în plină desfășurare / O filială județeană PSD a votat în unanimitate pentru un guvern fără Ilie Bolojan și fără USR

5 O informație care spune multe... Ucraina e în top 3 în Europa la achizițiile de mașini Bentley