Bătaie violentă în Veneția: hoți de buzunare români s-au confruntat cu activiștii civici

Veneția, o destinație turistică de renume mondial, a fost recent scena unor confruntări violente între grupuri de persoane suspectate de furt din buzunare, de origine română, și activiști civici locali care încearcă să-i demascheze. Altercațiile, care au degenerat rapid în mijlocul turiștilor, au implicat aruncarea cu pietre și scaune, precum și utilizarea de spray-uri iritante, punând în pericol siguranța celor prezenți în zonele aglomerate.

Străduțele aglomerate ale Veneției au fost teatrul unor ciocniri intense între activiști italieni și mai mulți cetățeni români vizați de acțiunile de demascare ale primilor. Aceste confruntări au izbucnit după ce indivizii, suspectați de furturi din buzunare, au fost "marcați" cu vopsea roșie.

Furturile din zonele intens circulate de turiști reprezintă o problemă majoră pentru orașul Veneția. Din acest motiv, de multă vreme, localnicii s-au organizat în grupuri civice menite să-i avertizeze pe turiști atunci când observă persoane care comit astfel de infracțiuni.

Una dintre cele mai recunoscute inițiative este „Comitato Non Distratti”. Această organizație a devenit notorie prin avertismentele sale publice. Membrii săi, la identificarea hoților de buzunare, strigă către turiști „Attenzione, pickpocket!” sau „Attenzione, borseggiatori!”, atrăgându-le atenția asupra bunurilor personale.

Violenţe pe străzile din Veneţia

Violenţe pe străzile din Veneţia Foto: captură video YouTube

Pe lângă avertismentele verbale, activiștii au adoptat o tactică suplimentară pentru a "marca" persoanele identificate drept hoți de buzunare. Ei utilizează pistoale cu apă încărcate cu vopsea roșie, permițând astfel o recunoaștere mai ușoară a suspecților în mulțime. Acțiunile lor, desfășurate în zonele cele mai aglomerate ale orașului – pe străduțele înguste din centrul istoric, în piețe și în apropierea pontoanelor – au devenit larg cunoscute pe rețelele sociale, unde numeroase înregistrări video sunt distribuite frecvent.

Totuși, această metodă a stârnit controverse semnificative, în special din cauza riscului ca intervențiile să degenereze rapid în confruntări fizice.

Incidente violente între hoți și activiști

Recent, pe străduțele Veneției, pline de turiști, hoții români de buzunare au reacționat violent la o astfel de inițiativă, atacând activiștii chiar în mijlocul mulțimii de localnici și vizitatori. Conflictul a escaladat rapid, transformându-se într-o adevărată bătaie, în care pietre și scaune au început să zboare în zona aglomerată.

În timpul altercației, indivizii acuzați de furt le-au aplicat pumni și picioare activiștilor, au aruncat cu obiectele pe care le-au găsit la îndemână și i-au înjurat în limba română. Mai mult, unii dintre ei au făcut și gesturi obscene la adresa celor care le strigau să "plece înapoi în România".

Odată demascaţi, hoţii de buzunare devin violenţi.

Odată demascaţi, hoţii de buzunare devin violenţi. Foto: Facebook

În încercarea de a se apăra, activiștii au folosit spray-uri iritante cu piper, o tactică descurajată de autorități. Acestea avertizează că substanța activă se poate răspândi pe o rază de 20-30 de metri, afectând rapid și persoanele din jur, care nu au nicio legătură cu altercația. În Veneția, cu străduțele sale înguste și pline de turiști, mulți oameni s-au trezit brusc în mijlocul conflictului, asistând uluiți la confruntarea dintre hoți și activiști.

Incident similar la Florența

Un episod asemănător a avut loc recent și în Florența, unde un bărbat de origine română a fost filmat în timp ce sustrăgea obiecte din rucsacul unor turiști. Acesta a fost confruntat de un alt turist, reacționând în limba română cu replica: „Ce-ai, bă, ești bulangiu?”. Imaginile au fost ulterior distribuite pe rețelele sociale, generând numeroase discuții online.

Explorează subiectele:

Venețiahoți de buzunareactiviști civici


Citește și:

populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 În sfârșit, s-a găsit unul care să-l pună la punct pe Ghinea!

3 Valul El Niño din 2026, anticipat a fi cel mai puternic din ultimul secol

4 Călin Georgescu, în Arad / Cum vrea să readucă România la „apă-hrană-energie”

5 „Asta mă enervează, arde-i ouăle și scuipă în ele” / Scandal într-un restaurant italian: mesaj șocant pe bonul de plată a determinat turiștii să refuze …