Buchiniştii din Paris şi-au lansat propriul festival

Buchiniştii din Paris şi-au lansat propriul festival

Parizienii şi turiştii care vizitează capitala Franţei sunt invitaţi să participe în acest weekend la prima ediţie a Festivalului buchiniştilor care se desfăşoară între 25 şi 27 aprilie la Paris, pe cheiurile Senei.

Buchiniştii din Paris şi-au lansat propriul festival (Imagine: Lucian Muntean/Mediafax Foto)

Buchiniştii ("bouquiniste" în limba franceză, n.r.), aceşti anticari stradali care vând cărţi, desene, gravuri şi ilustrate, şi faimoasele lor chioşcuri verzi apar în numeroase cărţi poştale pariziene, însă meseria lor nu este foarte cunoscută în rândul publicului, informează site-ul paris.fr .

Din acest motiv, Sébastien Gindre, un buchinist care practică această profesie de peste trei ani în apropiere de Hôtel de Ville, a luat decizia de a organiza prima ediţie a Festivalului buchiniştilor.

Manifestarea reuneşte aproximativ 50 de profesionişti, pe ambele maluri ale Senei, într-un perimetru delimitat de Ile de la Cité şi Ile Saint-Louis, şi propune celor interesaţi numeroase cărţi, desene, gravuri şi cărţi poştale.

În programul acestei ediţii inaugurale au fost incluse lecturi publice, un concurs organizat sub forma unei "vânători de comori", dar şi o tombolă.

Cu cele 900 de chioşcuri şi cele peste 300.000 de cărţi vechi şi contemporane, buchiniştii parizieni oferă trecătorilor, în fiecare zi, o veritabilă plimbare culturală pe o distanţă de trei kilometri.

Prin intermediul chioşcurilor lor, deschise mai multe zile pe săptămână în aer liber, cu excepţia zilelor cu intemperii, începând cu ora locală 11.30 şi până la apusul soarelui, aceşti comercianţi stradali fac să vibreze cheiurile Senei încă din secolul al XVI-lea.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

2 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

3 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”

4 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

5 VIDEO Prefectul și subprefectul de Olt au fost plasați sub control judiciar