Campionatul Mondial al Cluburilor: avem semifinalele. Benzema și-a îngropat echipa

Al Ahly Cairo s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor la fotbal, vineri, după ce a învins formaţia saudită Al Ittihad cu scorul de 3-1, pe King Abdullah Sports City Stadium din Jeddah (Arabia Saudită), într-un meci din turul al doilea.

Campioana Africii s-a impus prin golurile marcate de Ali Maaloul (21 - penalty), Hussein El Shahat (59) şi Emam Ashour (62). Francezul Karim Benzema a ratat un penalty în finalul primei reprize (45), şutul său fiind apărat de portarul Mohamed El Shenawy, la scorul de 0-1.

Tot el a reușit golul campioanei ţării gazdă a competiţiei, dar prea târziu, în minutele de prelungire, la scurt timp după ce echipa egipteană a rămas în zece, atacantul francez Anthony Modeste fiind eliminat (90).

Luni și marți se joacă semifinalele

Luni, în semifinale, la Campionatul Mondial al Cluburilor, Al Ahly va înfrunta campioana Americii de Sud, echipa braziliană Fluminense. Cealaltă semifinală le va opune, marţi, pe Manchester City, câştigătoarea Ligii Campionilor europeni, şi pe formaţia japoneză Urawa Red Diamonds, campioana Asiei. Asiaticii au trecut vineri de clubul mexican Leon, deţinătorul titlului de campion al CONCACAF, cu 1-0. Unicul gol a fost marcat de olandezul Alex Schalk (78).