Canada: Un elicopter lovește o linie electrică, doi morți

Canada: Un elicopter lovește o linie electrică, doi morți

Două persoane și-au pierdut viața duminică iar alta a fost rănită în accidentul unui elicopter care s-a prăbușit după ce a lovit o linie de transport al energiei electrice în provincia Noul Brunswick (estul Canadei), au informat surse concordante, potrivit AFP.

Dintr-un motiv necunoscut, elicopterul s-a dezechilibrat după ce a atins linia electrică înainte de a se prăbuși duminică în jurul orelor 16.00 (19.00 GMT), a explicat Jandarmeria regală a Canadei (GRC) însărcinată cu ancheta.

Elicopterul a lovit o linie de medie tensiune la Flatlands, în apropiere de Campbellton, în nordul provinciei Noul Brunswick, după care a căzut într-un râu, a anunțat jurnalul local L'Acadie Nouvelle,. căzut privând de electricitate peste 14.000 de locuințe din regiune până în Québecul vecin.

Biroul pentru securitatea transporturilor (BST) a informat duminică într-un comunicat că "luni urmează să fie trimisă o echipă de anchetatori la locul accidentului".

Duminică seară, potrivit datelor companiei de electricitate din Noul Brunswick, peste 2.000 de clienți erau lipsiți în continuare de energie electrică.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 O profesoară din Spania, șocată de ce a găsit în școlile din România: „Mi-au spus că sunt o comunistă. De neconceput”

3 VIDEO România văzută de la Washington. Un interviu-bombă care pune oglinda în fața Bucureștiului

4 Un articol care dă fiori / De ce este perfect plauzibil ca judecătorul Dacian Dragoș să fie „extras” din componența CCR, dar Mihai Busuioc să rămână

5 Cum cade Groenlanda