
Ce sumă va primi Piedone ca despăgubire pentru condamnarea anulată din Dosarul Colectiv: „rezonabilă și suficientă”
Cristian Popescu Piedone va primi despăgubiri de 158.157 de euro, reprezentând daune morale și materiale, după achitarea sa definitivă în Dosarul Colectiv. Tribunalul București a considerat suma „rezonabilă și suficientă”, ținând cont inclusiv de cuantumul despăgubirilor primite de familiile victimelor tragediei.
Despăgubirile acordate reprezintă doar 8% din suma solicitată de Piedone în instanță, acesta cerând inițial aproape două milioane de euro (1,85 milioane daune morale și peste 317.000 lei daune materiale). El a argumentat că a fost privat de libertate în mod nejustificat și că imaginea și demnitatea i-au fost grav afectate în perioada în care a fost arestat, condamnat și ulterior achitat, potrivit Libertatea.
Piedone a fost condamnat inițial la 8 ani de închisoare, pedeapsa i-a fost redusă la 4 ani, din care a executat 1 an, până când Înalta Curte de Casație și Justiție l-a achitat definitiv.
Cristian Popescu Piedone susține că a fost stigmatizat de opinia publică, considerat „criminal”, și a suferit prejudicii profesionale și personale greu de reparat, chiar și după achitare.
Despăgubirile stabilite includ 100.000 de euro daune morale și 290.285 lei daune materiale. Acestea acoperă, în principal, salariile neîncasate ca primar al Sectorului 5 în perioada detenției, precum și cheltuieli legale.
Judecătorul a subliniat caracterul excepțional al cazului și amploarea fenomenului social generat de tragedia din Colectiv, care a dus la o expunere mediatică masivă și la stigmatizarea fostului primar.
În mai 2022, Curtea de Apel București a decis ca Piedone și alți funcționari publici implicați să nu plătească daune către victimele incendiului, responsabilitatea financiară fiind atribuită exclusiv patronilor clubului, artificierilor, firmelor implicate, Primăriei Sectorului 4 și ISU.
Sursa: adevarul.ro