Cioloş: Percepţia noţiunii de integritate se va înrădăcina când va fi aplicată de oricine care are pretenţia să-i reprezinte pe ceilalţi

Percepţia noţiunii de integritate şi moralitate se va înrădăcina în societate atunci când ea va fi aplicată de partide sau de oricine care are pretenţia să-i reprezinte pe ceilalţi ca pe ceva firesc, de bun simţ şi nu ca pe o constrângere legală sau o ''subversiune a statului paralel'', afirmă fostul premier Dacian Cioloş.

''Cred că nu mai avem ce aştepta mare lucru de la cei pentru care noţiunea de integritate e interpretată ca o limitare a prezumţiei de nevinovăţie a unui cetăţean normal. Aici nu vorbim de cetăţeni normali ci de demnitari, care ar trebui să fie modele de moralitate. Percepţia noţiunii de integritate şi moralitate se va înrădăcina în societate atunci când ea va fi aplicată de partide sau de oricine care are pretenţia să-i reprezinte pe ceilalţi ca pe ceva firesc, de bun simţ şi nu ca pe o constrângere legală sau o ''subversiune a statului paralel''. Cel puţin noi asta o să facem la viitorul partid'', a scris luni seara fostul premier pe Facebook.

Reacţia acestuia vine după ce liderul social-democraţilor, Liviu Dragnea, a afirmat, luni, că membrii partidului cercetaţi penal vor putea face parte din noul Cabinet, menţionând că PSD a decis să-şi facă Guvernul "şi nu alte instituţii".

Întrebat după şedinţa Comitetului Executiv Naţional dacă membrii PSD care sunt cercetaţi penal vor putea face parte din nou Cabinet, Dragnea a răspuns afirmativ.

"Am hotărât să ne facem noi Guvernul şi nu alte instituţii. (...) Am hotărât să ţinem cont de votul românilor din decembrie anul trecut şi să ne facem noi Guvernul", a adăugat Dragnea. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă