Cod galben de caniculă în România: zonele afectate și prognoza pentru București
Meteorologii au emis o avertizare Cod galben de caniculă, valabilă pentru aproape întreaga țară joi, aducând temperaturi extrem de ridicate și un disconfort termic accentuat. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anticipează maxime de până la 35 de grade Celsius, cu cele mai mari valori înregistrate în vestul și nord-vestul țării.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă joi, în intervalul orar 12:00 – 21:00. Această avertizare vizează Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și sudul și estul Moldovei.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade Celsius, cu cele mai ridicate valori înregistrate în vestul și nord-vestul țării. Izolat, în aceste regiuni, se va instala canicula. Disconfortul termic va fi accentuat mai ales în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Prognoza meteo pentru București
În Capitală, vremea va fi în continuare călduroasă, cu un disconfort termic ridicat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 31-33 de grade Celsius, iar cea minimă de 18-20 de grade Celsius.
Explorează subiectele:


