Comisiile de cultură nu s-au putut întruni pentru raportul TVR. PNL şi UDMR au boicotat şedinţa

Comisiile reunite de cultură nu s-au putut întruni, marţi, pentru a discuta rapoartele de activitate ale TVR şi Radiodifuziunii din cauza lipsei cvorumului, parlamentarii PNL şi UDMR boicotând şedinţa.

Comisiile de cultură nu s-au putut întruni pentru raportul TVR . PNL şi UDMR au boicotat şedinţa (Imagine: Cristi MOvila/Mediafax Foto)

Preşedintele comisiei senatoriale, Georgică Severin (PSD) a spus că la şedinţa nu au fost prezenţi parlamentarii PNL şi UDMR şi la Comisia de cultură de la Cameră s-a întrunit cvorumul necesar de sedinţă, în schimb în cazul Comisiei de cultură de la Senat acest lucru nu s-a întâmplat.

La şedinţă au fost prezenţi doar reprezentanţii SRR, nu şi cei ai televiziunii publice.

Liderul deputaţilor PNL Ludovic Orban a declarat, luni, că PSD încearcă decapitarea televiziunii publice şi PNL va boicota şedinţa.

Rapoartele de activitate ale TVR şi Radiodifuziunii figurau pe ordinea de zi a şedinţei comune de marţi a Parlamentului, sub rezerva întocmirii rapoartelor din partea comisiilor de specialitate.

Ca urmare a faptului că aceste comisii nu s-au putut întruni, Parlamentul nu le va discuta marţi.

În urmă cu două luni, Comisiile de buget au respins contul de execuţie bugetară a TVR.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 De citit...

2 De citit... / Dezvăluirile fostului lider al grupului de voluntari români din Ucraina

3 DEZVĂLUIRE Pagubele din războiul cu Iranul, mult mai mari decât a admis administrația Trump

4 Noul procuror-șef DNA, 9.000 de euro brut pe lună. Mii de lei din sporuri peste indemnizația de bază

5 Rușii, oameni buni... Au ajuns să se mănânce între ei pe frontul din Ucraina...