Constanţa: Decizia de carantinare a arhiepiscopului Tomisului, IPS Teodosie, rămâne în vigoare; apelul formulat, respins de judecători

Constanţa: Decizia de carantinare a arhiepiscopului Tomisului, IPS Teodosie, rămâne în vigoare; apelul formulat, respins de judecători

Tribunalul Constanţa a respins, vineri, apelul formulat de arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, împotriva hotărârii Judecătoriei prin care nu a fost acceptată contestaţia arhiepiscopului cu privire la decizia de carantinare.

IPS Teodosie rămâne în carantină la sediul Palatului Arhiepiscopal.

Pe 27 ianuarie, Judecătoria Constanţa a respins contestaţia arhiepiscopului Tomisului, IPS Teodosie, cu privire la decizia de carantinare dispusă de Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti. Nefiind definitivă, hotărârea instanţei a fost atacată cu apel la Tribunal.

Pe 25 ianuarie, IPS Teodosie a contestat decizia de carantinare a sa, după ce a fost plecat în perioada 16 - 20 ianuarie în Iordania, arhiepiscopul cerând suspendarea efectelor respectivei decizii, precum şi anularea acesteia.

Pe 24 ianuarie, arhiepiscopul Tomisului a fost amendat de trei ori de poliţişti, cu câte 1.000 de lei, la intervale diferite de timp, pentru că, potrivit IPJ Constanţa, "pe numele său este instituită măsura carantinării la domiciliu pentru perioada în curs", după ce a oficiat o slujbă religioasă în Catedrala arhiepiscopală, a participat la un eveniment în aer liber cu prilejul Zilei Unirii Principatelor Române şi, ulterior, cu aceeaşi ocazie, a fost prezent la o conferinţă desfăşurată la Centrul Eparhial Tomis. AGERPRES/ (AS - autor: Nona Jalbă, editor: Antonia Niţă, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Tudor Chirilă, revoltat de decizia CCR și mesaj tranșant pentru magistrați: „E atât de greu de acceptat că trebuie să munciți ca toți ceilalți”

2 De citit... / Destinele României au fost preluate de judecători și procurori. Oamenii politici și cetățenii au fost scoși din joc

3 Un cardiolog a explicat care este valoarea normală a colesterolului: „De la acest prag în jos, ateroscleroza începe să dea înapoi”

4 Operațiune rusească de sabotaj în România. Atentat dejucat la sediul din București al celei mai mari companii de curierat ucrainene

5 BREAKING Unul dintre cei mai respectați generali din Ucraina a fost numit într-o funcție-cheie!