Constanța: Sute de monede și obiecte religioase depistate în urma a șase percheziții

Constanța: Sute de monede și obiecte religioase depistate în urma a șase percheziții

Sute de monede și obiecte religioase au fost depistate în urma a șase percheziții domiciliare și la sedii de firme desfășurate, vineri, în județul Constanța, la persoane bănuite de furturi din situri arheologice. Valoarea prejudiciului estimat până în prezent este de circa 15.000 de euro.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Constanța, patru suspecți au fost conduși la sediul IPJ pentru audieri, urmând a fi luate împotriva acestora măsurile legale ce se impun.

"În urma acestor activități, s-au ridicat 450 de bunuri arheologice (dintre care 350 de monede, precum și alte obiecte religioase și de cult), care ar fi fost sustrase din situri arheologice", conform IPJ.

Peste 50 de polițiști au efectuat, vineri, în județul Constanța, șase percheziții domiciliare și la societăți comerciale, la persoane bănuite de furturi din situri arheologice.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Ciprian Ciucu este noul primar al Bucureștiului!

2 LIVE Rezultate alegeri Primăria București / Ciprian Ciucu, câștigător detașat al fotoliului de primar general

3 Dezvăluiri bombă. Numele femeilor celebre care îl „vizitau” pe Adrian Mutu, după transferul în Anglia. „Pe asta n-am mai spus-o. A fost acolo”

4 LIVE Alegeri București / Sub 600.000 de bucureșteni și-au ales primarul

5 BREAKING „O candidată de gen feminin, prioritate absolută la tineri”