Cristi Borcea, audiat la DIICOT

Cristi Borcea, audiat la DIICOT

Fostul acţionar al clubului de fotbal Dinamo Cristian Bodea a ajuns luni dimineaţa la DIICOT, pentru a fi audiat în dosarul legat de deturnarea unor bani primiţi de FRF de la FIFA pentru construirea bazei sportive de la Buftea. 

Până în prezent, au fost audiaţi de procurori fostul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal Dumitru Dragomir; Marian Rusen, preşedintele clubului Juventus Colentina; Patriţiu Abrudan, fost arbitru FIFA şi fost vicepreşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), în prezent observator din partea CCA; Cornel Şfaiţer, preşedintele clubului FC Botoşani, Ştefan Stana, Dumitru Costin şi alţii.

Potrivit unor surse judiciare, în perioada 2010-2012, s-a constituit un grup infracţional organizat prin care s-a urmărit însuşirea sumei de peste un milion de euro, bani proveniţi din finanţarea FRF de către FIFA, care au fost supuşi unui proces de reciclare, fiind efectuate transferuri succesive prin conturile mai multor persoane juridice şi fizice. Infracţiunile vizate de acest dosar sunt de constituire a unui grup infracţional organizat, delapidare şi spălare de bani.


populare
astăzi

1 Cum cade Groenlanda

2 Șoc la Phenian / Filmul comandat de Kim Jong Un care sparge toate tabu-urile, cu nuditate, adulter și violență extremă

3 Îl vedeți pe acest primar „evlavios”? / Tocmai i-a fost impusă o restricție față de o minoră de 13 ani căreia îi trimitea scârboșenii sexuale

4 Stilul de viață surprinzător al multor miliardari: „Oamenii ridicol de bogați cumpără ceea ce este mai economic”

5 Angajatul Ford care l-a huiduit pe Trump a primit donații de peste 800.000 de dolari după ce a fost suspendat