CS Universitatea Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României, la loviturile de departajare

CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare (0-0, după 120 de minute), pe stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin.

Universitatea s-a impus la capătul unui meci foarte spectaculos, în care a jucat din minutul 63 în zece oameni, după eliminarea lui Alex Băluță.

Andrei Ivan a transformat lovitura decisivă, după ce Patrick Petre și Danu Spătaru au ratat de la Dinamo, iar Vladimir Screciu de la olteni. Gustavo, Marius Briceag, Nicușor Bancu, Nicolai Calancea, Renato Kelic și Andrei Ivan au marcat golurile Universității, iar pentru Dinamo au transformat Sergiu Hanca, Azer Busuladzic, Dan Nistor, Steliano Filip și Daniel Popa.

Craiovenii au cerut două penalty-uri în acest meci, în minutul 74, când Mihai Popescu l-a faultat pe Bancu în careu, și în minutul 100, când șutul lui Bancu a lovit mâna lui Dielna. Gazdele, de asemenea, au cerut roșu pentru Mihai Popescu (90), pentru fault în postură de ultim apărător, și al doilea cartonaș galben pentru Filip (115), pentru un fault din spate la Ivan.

Jazvic (6) a ratat prima ocazie a meciului, pentru Universitatea, dar Dinamo a replicat prin Rivaldinho (11). Băluță a ratat față în față cu portarul Cerniauskas (30), care intervenit salvator și la șutul lui Bancu (44).

Craiovenii au dominat repriza secundă până la eliminarea lui Băluță, pentru două cartonașe galbene primite în decurs de patru minute, dar Dinamo a ratat o ocazie mare după aceea prin Daniel Popa (67), Calancea intervenind salvator. Patrick Petre a ratat o mare situație (85), din apropiere, pentru ca portarul Cerniauskas să scoată de sub bară șutul lui Ivan (88).

Universitatea a ratat apoi alte ocazii mari, prin Zlatinski (90+2), Măzărache (90+4), Dinamo a avut și ea situații bune prin Spătaru (97), Nistor (100). Gustavo (105+1) l-a pus la încercare pe Cerniauskas din lovitură liberă, Calancea a respins șutul deviat al lui Hanca (110), iar Bancu a avut șansa de a încheia meciul (113), dar Cerniauskas a salvat golul.

În semifinale s-au mai calificat FC Voluntari și ACS Poli Timișoara.

Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie și 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.

CS Universitatea Craiova — FC Dinamo București 0-0, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare, stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au executat în ordine loviturile de departajare: Sergiu Hanca 0-1 (gol), Gustavo 1-1 (gol), Patrick Petre 1-1 (ratare — pe lângă), Marius Briceag 2-1 (gol), Azer Busuladzic 2-2 (gol), Nicușor Bancu 3-2 (gol), Dan Nistor 3-3 (gol), Vladimir Screciu 3-3 (ratare — apără Vytautas Cerniauskas), Steliano Filip 3-4 (gol), Nicolai Calancea 4-4 (gol), Daniel Popa 4-5 (gol), Renato Kelic 5-5 (gol), Danu Spătaru 5-5 (ratare — peste poartă), Andrei Ivan 6-5 (gol).
Cartonaș roșu: Alex Băluță (CSU Craiova, 63).
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Corneliu Fecioru (București) — CCA, Ciprian Paraschiv (Iași) — FRF

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!