Cutremur de 3,8 grade pe Richter în judeţul Braşov, la miezul nopţii

Cutremur de 3,8 grade pe Richter în judeţul Braşov, la miezul nopţii

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,8 grade pe scara Richter s-a produs la miezul nopţii, ora locală 00,06, în judeţul Braşov, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP), transmite Agerpres.

Seismul a avut loc la o adâncime de 48 de kilometri, iar oraşele cele mai apropiate de epicentru au fost Săcele (21 km), Braşov (27 km), Sinaia (34 km), Râşnov (37 km) şi Vălenii de Munte (39 km).

În luna iunie, în România au avut loc 3 cutremure, două cu magnitudini de 2,9 şi unul de 3,8 grade pe scara Richter.

În 2015, cel mai puternic seism a avut magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter şi s-a înregistrat în data de 29 martie, în judeţul Buzău.

Potrivit datelor INFP, cea mai importantă mişcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în anul 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimţit şi la Bucureşti.

Risc Seismic


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley