Dâmbovița: Aproximativ 400 de oameni protestează pe străzile Târgoviștei

Peste 400 de persoane protestează, joi seara, pe străzile municipiului Târgoviște față de actele normative ale guvernului privind modificarea codurilor penale și grațierea.

*LIVE UPDATE Protest la Guvern

Protestul a fost anunțat, ca și în ziua anterioară, pe Facebook și a început la ora 18.00, când oameni de toate vârstele, chiar și copii, s-au strâns pe platoul Prefecturii Dâmbovița.

Însoțiți de Poliție și jandarmi, protestatarii au mers pe marile arterele din Târgoviște, au scandat și au avut pancarte pe care scria ''Respectăm democrația nu hoția'', ''Vrem abrogare! Altă întrebare?'', ''Rușine!'', ''În democrație, hoții stau la pușcărie''.

Unii dintre protestatari au avut steaguri tricolore, iar un bărbat a mărșăluit cu o cruce pe care scria ''Democrația României n. 22.XII. 1989 d. 31.I.2017''.

Manifestarea a fost una pașnică. Circulația nu a fost blocată, manifestanții fiind îndrumați de forțele de ordine pe o singură bandă de circulație a drumului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 VIDEO Zilele dronelor ucrainene la Moscova / Zeci de Liutîi sau FP-1, trimise pentru a treia oară asupra capitalei Rusiei. „OZN-ul” de la rafinăria din …