Diaspora votează masiv/Marea Britanie, Italia, Germania și Spania, țările în care s-a votat cel mai mult în prima zi

Cei mai mulți români din diaspora au votat în Marea Britanie în prima din cele trei zile ale alegerilor prezidențiale. Pe locul secund urmează conaționalii din Italia, podiumul fiind completat cu Germania. În toate aceste trei țări a fost depășit pragul de 10.000 de votanți până vineri la închiderea urnelor. Tot peste zece mii de români au votat și în Spania.

Topul țărilor cu cei mai mulți votanți din diaspora în prima zi a prezidențialelor:

Marea Britanie – 14.800 de votanți
Italia – 13.500 de votanți
Germania – 11.500 de votanți
Spania – 10.100 de votanți
Belgia – 4.000 de votanți
Franța – 3.900 de votanți
Austria – 2.600 de votanți
Olanda – 2.000 de votanți
Irlanda – 1.400 de votanți
Elveția – 1.100 de votanți
SUA – 1.400 de votanți
 
 
În trei țări nu votase până sâmbătă dimineață niciun român: Coreea de Nord, Sudan și Zimbabwe.
 
 


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic