Doamneee, ce ANALFABEȚI ne CONDUC!

Doamneee, ce ANALFABEȚI ne CONDUC!

Ministrul Fondurilor Europene, Marius Nica, a fost zilele trecute la o reuniune la Riga, in Letonia, insa si acum, la doua zile de la incheierea evenimentului, ministrul pare sa mai fie convins ca a fost, de fapt, in Lituania. Cel putin asta reiese din comunicatul oficial si din postarile pe Facebook ale Ministerului Fondurilor Europene.

"Ministrul Fondurilor Europene, Marius Nica, efectueaza in perioada 8 - 9 iunie 2015 o vizita la Riga, Lituania, cu ocazia participarii la Reuniunea informala a ministrilor responsabili pentru politica de coeziune", anunta Ministerul Fondurilor Europene, luni, 8 iunie, inainte de plecarea la Riga.

Problema este, insa, ca Riga este in Letonia, ci nu in Lituania, care are capitala la Vilnius. Ce e drept distanta dintre cele doua capitale baltice este oar de vreo 260 km.

Letonia tocmai a detinut presedintia prin rotatie a Consiliului Uniunii Europene in primul semestru al anului 2015.

In comunicatul MFE din 8 iunie, ministrul Nica a precizat, insa, corect ca a fost la Riga, in Letonia: "Multumesc Presedintiei letone pentru organizarea intalnirii informale de la Riga (...)".

Insa Ministerul Fondurilor Europene, pe pagina de Facebook, a insistat si joi, 11 iunie, ca ministrul a fost in Lituania.

"In perioada 8-9 iunie a.c., ministrul #MariusNica a participat la Reuniunea informala a ministrilor responsabili pentru politica de coeziune, de la #Riga, #Lituania", a anuntat, joi, Ministerul Fondurilor Europene.

In fotografiile postate de MFE, Nica apare impreuna cu omologii sai din celelalte state UE, iar in spatele sau se vede logoul presedintiei letone a Consiliului UE, care are adresa web EU2015.LV, adica Latvia (Letonia, in limba engleza).




populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?