Dosar penal la Parchetul Militar în cazul accidentului mortal produs de ofiţerul SRI

Dosar penal la Parchetul Militar în cazul accidentului mortal produs de ofiţerul SRI

Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel Bucureşti a preluat marţi ancheta în cazul ofiţerului SRI care s-a urcat băut la volan şi a accidentat mortal o persoană la Tâncăbeşti.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, pe rolul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti a fost înregistrată sesizarea din oficiu a Inspectoratului de Poliţie a Judeţului Ilfov - Serviciul Rutier, cu privire la faptul că, luni, în jurul orei 17,50, un ofiţer din cadrul Serviciului Român de Informaţii, aflat la volanul unui autoturism, în timp ce se deplasa pe DN1, pe raza localităţii Tâncăbeşti, judeţul Ilfov, a accidentat mortal o persoană în vârstă de 35 ani.

În urma accidentului, persoana vătămată a fost proiectată în afara părţii carosabile, la aproximativ 50 de metri distanţă de trecerea de pietoni, pe partea dreaptă a sensului de deplasare către Bucureşti.

Poliţiştii de la IPJ Ilfov susţin că şoferul avea o alcoolemie de 0,43 ml/l alcool pur în aerul expirat .

Luni, s-a dispus începerea urmăririi penale in rem cu privire la săvârşirea infracţiunilor de ucidere din culpă şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe, iar marţi dosarul a fost preluat de Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel Bucureşti. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?