Două cutremure au avut loc în România în timpul nopții. Unde s-au produs

Risc Seismic

Două cutremure s-au produs în România, în noaptea de sâmbătă spre duminică, a transmis Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului ( INCDFP ).

Cele două cutremure au avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică FOTO Arhivă

Cele două cutremure au avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică FOTO Arhivă

Potrivit informațiilor publicate de INCDFP, sâmbătă noapte, la ora 00:35, s-a produs în zona seismică Făgăraș-Câmpulung, județul Vâlcea, un cutremur slab cu magnitudinea ml 2,4, la adâncimea de 15.0km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 27km NV de Ramnicu Valcea, 56km S de Sibiu, 73km E de Targu Jiu, 74km NV de Pitesti, 96km SE de Alba Iulia, 96km N de Slatina, 98km S de Medias.

Ulterior, la ora 01:49, a avut loc un cutremur și în zona Vrancea, Buzău. Acesta a avut magnitudinea ml 3,3 și s-a produs la adâncimea de 146.8km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 52km V de Focsani, 58km NV de Buzau, 63km SE de Sfantu-Gheorghe, 71km E de Brasov, 84km NE de Ploiesti, a mai transmis institutul.

Sursa: adevarul.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă