Europarlamentare2019 Bulgaria: GERB şi-a redobândit avansul în faţa socialiştilor (sondaj)

Partidul conservator GERB, aflat la guvernare în Bulgaria, a reuşit să-şi redobândească parţial sprijinul alegătorilor înaintea alegerilor europarlamentare de duminică, după ce încrederea publicului în politicienii săi a fost afectată de scandalul achiziţiei de apartamente de lux sub preţul pieţei de către mai mulţi responsabili ai săi, relevă un sondaj citat miercuri de BTA.

Sondajul realizat de institutul TREND şi publicat în cotidianul 24 Ceasa arată că pentru GERB ar vota 31,5% dintre alegători, iar pentru principalul său rival, Partidul Socialist Bulgar, 30,4%. Un sondaj publicat la începutul lui mai arăta un uşor avans în favoarea socialiştilor.

Un alt partid bulgar va mai trimite sigur deputaţi în Parlamentul European, Mişcarea pentru drepturi şi libertăţi a etnicilor turci, creditată cu 12,8% din voturi.

La limită se situează naţionaliştii din VMRO, cu 5,8%, potrivit sondajului realizat între 11 şi 17 mai. Acesta mai indică o uşoară îmbunătăţire a rezultatelor pentru formaţiunea populistă Volia, pentru care ar vota 4,8% dintre alegători.

Sondajul a mai arătat că 16% dintre alegătorii bulgari nu au decis încă pentru cine să voteze, 35% dintre aceştia erau hotărâţi încă dinainte de începutul campaniei, iar 9% s-au decis în timpul campaniei.

Conform aceluiaşi sondaj, 30% dintre respondenţi au afirmat că intenţionează să voteze pentru candidatul preferat, iar 39% sunt hotărâţi să nu se exprime. AGERPRES


populare
astăzi

1 Apar primele informații după prăbușirea avionului militar F-16 la graniţa cu Bulgaria. Aeronava era în misiune şi investiga „o urmă radar neidentifica…

2 Ce se întâmplă? / Ambasadorul SUA în Israel, mesaj către subordonații săi: „Găsiți un avion către orice destinație. ASTĂZI”

3 Spioana-prostituată a FSB, prinsă de FBI că s-a infiltrat în SUA, inclusiv printre opozanții lui Putin

4 VIDEO Cum funcționa rețeaua de proxenetism prin care unele fete erau forțate să se prostitueze la The Buddhist

5 „Era un fenomen mondial” / Filmul brazilian nominalizat la Premiul Oscar care aduce un mic omagiu unei mari campioane a României