Fermierii germani avertizează despre o creștere fără precedent a prețurilor la alimente

Fermierii germani avertizează asupra „creșterii de prețuri la o scară fără precedent” pentru alimente, ca urmare a războiului din Ucraina, potrivit Der Tagesspiegel .

Câmp de grâuFoto: Pixabay

Potrivit unui referat publicat vineri de Asociația Fermierilor Germani (DBV), agricultura, dar și întregul lanț alimentar, se confruntă cu creșteri masive de costuri, în special în domeniile energiei, combustibililor, îngrășămintelor și problemelor logistice.

Asociația a cerut urgent „măsuri pe termen scurt și lung” din partea guvernului federal și a UE pentru a stabiliza producția agricolă.

Potrivit DBV, aprovizionarea cu alimente în Europa și Germania este asigurată până în primul trimestru al anului 2023. „Din punctul meu de vedere, aprovizionarea cu alimente pentru anul următor este garantată”, spune președintele DBV, Joachim Rukwied.

Pe de altă parte, ar putea exista blocaje de aprovizionare în Africa de Nord, în regiunea arabă și în Asia.


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /