Focar de COVID-19 la RAR Suceava

Un focar de COVID-19 a fost depistat la reprezentanţa din Suceava a Registrului Auto Român (RAR), a informat, vineri, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), Gabriela Băncilă.

Sursa citată a precizat că este vorba despre 12 dintre cei 27 de salariaţi ai RAR testaţi, inclusiv directorul instituţiei, toţi depistaţi pozitiv la SARS-CoV-2.

Potrivit DSP Suceava, alţi 14 au testul negativ, iar o probă este în lucru.

Purtătorul de cuvânt al DSP Suceava a spus că RAR a comunicat că s-au efectuat mai multe dezinfecţii cu o firmă specializată şi că va fi adus personal de specialitate din alte judeţe.

Totodată, Băncilă a precizat că, în urma anchetei epidemiologice derulate, s-ar fi constatat deficienţe în respectarea de către public a regulilor de purtare a măştii sau de distanţare, subliniind că "sunt necesare măsuri clare de delimitare a publicului în interiorul instituţiei, evitarea aglomerării spaţiilor închise şi impunerea purtării măştii". AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas