Fotbal - Liga I: CFR Cluj - FCSB 2-0

Fotbal - Liga I: CFR Cluj - FCSB 2-0

Campioana CFR Cluj a învins liderul Ligii I de fotbal, FCSB, cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a.

Ardelenii s-au impus prin golurile marcate de Ciprian Deac (35 - penalty), după un fault comis de Andrei Miron la Jokub Vojtus, şi de Valentin Costache (73).

FCSB a cerut un penalty în min. 2, după ce mingea a lovit mâna lui Mario Camora în propriul careu.

FCSB a dominat meciul şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, dar nu a reuşit să înscrie. Portarul Cristian Bălgrădean, fost la FCSB, s-a opus la şuturile lui Florinel Coman (55, 66) şi la mingea trimisă din foarfecă de Alexandru Buziuc (75), iar Dennis Man a şutat în transversală (59).

CFR a ratat prin Vojtus, care a şutat peste poartă din centrul careului (21), iar Costache nu a reuşit să înscrie singur cu portarul Andrei Vlad (85).

Campioana a făcut două schimbări în primele zece minute, fiind înlocuiţi tânărul Dodi Joca (3) şi Mario Rondon (8), accidentat.

Meciul a fost unul aspru, mai ales în prima repriză, arbitrul Istvan Kovacs acordând 12 cartonaş galbene (9-3, 6-2 în primele 45 de minute).

FCSB venea după şapte victorii consecutive în Liga I.

CFR pierduse precedentele două meciuri de acasă în campionat. Clujenii au două victorii cu acelaşi scor în Liga I cu Edi Iordănescu pe banca tehnică.

FCSB poate pierde primul loc dacă Universitatea Craiova o va învinge luni pe UTA la Arad.

FC CFR 1907 Cluj - FCSB 2-0 (1-0), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
Au marcat: Ciprian Deac (35 - penalty), Valentin Costache (73).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Rareş George Vidican (Satu Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA/ facebook


populare
astăzi

1 BREAKING Administratoarea blocului din Rahova a ajuns la audieri și susține că reprezentanții firmei recomandate de Distrigaz au rupt sigiliul

2 De citit...

3 Virginia Giuffre a mărturisit că a fost violată de un „prim-ministru cunoscut” pe insula lui Epstein. „Am ieșit plină de sânge”

4 Postarea lui CTP despre tragedia din cartierul Rahova a stârnit dezbateri aprinse: „Îți pasă mai mult de ucraineni decât de români”

5 Un oficial al BNR, declarații surprinzătoare despre recuperarea Tezaurului României din Rusia la un post TV din Polonia