Fotbal - Liga I: Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 1-3

Astra Giurgiu, campioana României, a învins-o în deplasare pe Concordia Chiajna cu scorul de 3-1 (1-1), într-un meci disputat luni în etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

Astra s-a impus meritat și a ajuns la șase victorii consecutive în campionat, apropiindu-se de participarea în play-off. Concordia era neînvinsă de patru partide.

Primele două goluri au fost înscrise în mai puțin de un minut. Astra a deschis scorul în minutul 8, prin Fabricius, după o lovitură liberă executată de Constantin Budescu. Concordia a egalat imediat după reluarea jocului, în urma unei grave greșeli a lui Junior Morais. Acesta încercat să trimită cu capul la portar, dar mingea a ajuns la Serediuc, care a înscris.

Astra a punctat din nou în minutul 48, când Daniel Florea, introdus la pauză, a fructificat o centrare de pe dreapta, deviată de un adversar.

Budescu a stabilit scorul final în minutul 73, după o mare eroare a lui Dobrosavlevici.

Concordia a avut o bară prin Raul Costin, în minutul 20, și altă mare ocazie prin Răsdan (63).

Astra a acumulat 38 de puncte și este în acest moment pe locul 6.

Echipa antrenată de Marius Șumudică o va întâlni joi, 2 martie, în deplasare, pe CSM Poli Iași. Partida, din etapa a 23-a a Ligii I, fusese programată inițial pentru data de 10 februarie, însă a fost amânată din cauza condițiilor meteo.

Concordia, cu 24 de puncte, rămâne pe locul 11.

CS Concordia Chiajna — AFC Astra Giurgiu 1-3 (1-1) Stadion "Concordia" — Chiajna

Au marcat: Tiberiu Serediuc (9), respectiv Fabricio (8), Daniel Florea (48), Constantin Budescu (73)

Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova); arbitri asistenți: Sebastian Eugen (Suceava), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Observatori: Corneliu Fecioru (București) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF

AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguț, editor online: Simona Aruștei)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia