Fotbal - Liga I: Gaz Metan Mediaş - Concordia Chiajna 2-1

Gaz Metan Mediaş a învins-o in extremis pe Concordia Chiajna, cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa inaugurală a sezonului 2018-2019 al Ligii I de fotbal.

Gazdele au obţinut victoria prin golul marcat de atacantul portughez Carlos Fortes (90+3), cu un şut cu efect la colţul lung. Fortes, adus vara acesta de la Vizela, intrase pe gazon în min. 62.

Gaz Metan a deschis scorul prin internaţionalul comorez Nasser Chamed (27), din centrarea lui Valentin Creţu, dar Concordia a egalat prin francezul Ghislain Guessan (39), şi el debutant în Liga I, din centrarea lui Gabi Matei.

Darius Olaru (Gaz Metan) a trimis un şut-centrare în min. 21, iar mingea a căzut pe bara transversală.

Concordia a cerut gol în min. 34, când portarul Răzvan Pleşca a părut că a respins de dincolo de linia porţii mingea şutată de Nicolas Gorobsov din lovitură liberă.

Medieşenii au beneficiat în min. 45+2 de o lovitură liberă indirectă de la 6 metri de linia porţii echipei oaspete, însă a rămas fără rezultat.

Antrenorul echipei din Mediaş, Mihai Teja, a fost trimis în tribună după ce s-a marcat golul victoriei.

Repriza secundă a început cu o întârziere de circa 20 de minute, din cauza faptului că instalaţia de nocturnă nu a mai funcţionat, defectându-se din cauza unui fulger care a lovit unul dintre stâlpi. Jocul s-a reluat, însă fără ca instalaţia să funcţioneze la capacitate maximă.

Cea mai mare parte a partidei de la Mediaş s-a desfăşurat pe o ploaie torenţială.

CS Gaz Metan Mediaş - CS Concordia Chiajna 2-1 (1-1), stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Nasser Chamed (27), Carlos Manuel dos Santos Fortes (90+3), respectiv Ghislain Guessan (39).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Dragoş Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)