Fotbal: FC Argeş, calificată la loviturile de departajare în semifinalele Cupei României

FC Argeş s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de liga a doua Politehnica Timişoara cu 5-4, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare, într-un meci din sferturi în care scorul a fost egal, 0-0, la finalul celor 90 de minute, dar şi după prelungiri.

Ahmed Said, Alexandru Işfan şi Jafar Arias au ratat cele mai mari ocazii ale oaspeţilor, în timp ce Poli a fost aproape de gol prin Adrian Zaluschi.

La loviturile de departajare, argeşenii au transformat fără greşeală prin Iasmin Latovlevici, Alexandru Işfan, Jafar Arias, Diogo Viana şi Kehinde Fatai. Pentru bănăţeni au înscris din punctul cu var Adrian Zaluschi, Rareş Lazăr, Rareş Lazăr şi Cosmin Bîrnoi, iar Claudiu Pamfile a ratat (bară).

FC Argeş este a treia echipă calificată în semifinale, după Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC Voluntari. Careul de aşi va fi completat vineri, de partida dintre ACSO Filiaşi şi Universitatea Craiova (Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova, 20:30).

Politehnica Timişoara - FC Argeş 0-0, după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare, Stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara
Au executat în ordine loviturile de departajare: Adrian Zaluschi 1-0 (gol), Iasmin Latovlevici 1-1 (gol), Claudiu Pamfile 1-1 (ratare - bară), Alexandru Işfan 1-2 (gol), Rareş Lazăr 2-2 (gol), Jafar Arias 2-3 (gol), Ioan Mera 3-3 (gol), Diogo Viana 3-4 (gol), Cosmin Bîrnoi 4-4 (gol), Kehinde Fatai 4-5 (gol).
Cartonaş roşu: Octavian Ursu (Poli Timişoara) 90.
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Mihai Andrieş (Bucureşti) - FRF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Politehnica Timișoara /facebook.com

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

3 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

4 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani

5 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...