Fotbal: FC Barcelona, victorioasă cu 5-1 în faţa lui Olympique Lyon, s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a surclasat echipa franceză Olympique Lyon cu scorul de 5-1, miercuri seara, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală.

Cu un Leo Messi magistral, autor a două goluri şi a doua pase decisive, Barca şi-a respectat statutul de favorită, după 0-0 în tur.

Catalanii au condus cu 2-0 la pauză, prin golul marcat de Messi (18 - penalty, cu o execuţie ''a la Panenka''), după un fault comis de Denayer asupra lui Luis Suarez, şi reuşita lui Coutinho (31). OL a avut o replică bună după pauză, reducând din ecart prin Lucas Tousart (58) şi sperând o vreme la egalare, dar Messi a ieşit din nou la rampă şi a înscris în min. 78, la capătul unei acţiuni personale, iar apoi l-a servit pe Pique (81), la capătul unui contraatac. Scorul final a fost stabilit de francezul Ousmane Dembele (86) din pasa aceluiaşi Messi.

FC Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto (Nelson Semedo, 83), Piqué, Lenglet, Jordi Alba - Busquets, Rakitic, Arthur (A. Vidal, 74) - Messi (căpitan), Luis Suarez, Coutinho (O. Dembele, 70). Antrenor: Ernesto Valverde.
Lyon: A. Lopes (Gorgelin, 34) - Dubois, Denayer, Marcelo, Marcal, F. Mendy (Cornet 77) - Ndombele, Fekir (căpitan), Tousart - Moussa Dembele, Depay (B. Traoré, 73). Antrenor: Bruno Genesio.

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia).
Cartonaşe galbene: Lenglet (49), Marcal (33), M. Dembele (45+4).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...