Fotbal: Florin Andone a marcat primul său gol în Premier League

Atacantul român Florin Andone a marcat primul său gol în Premier League, prin care a adus victoria echipei Brighton & Hove Albion cu scorul de 2-1, în deplasare, cu Huddersfield Town, în etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Gazdele au deschis scorul în primul minut, prin danezul Mathias Jorgensen. Huddersfield Town a rămas în zece oameni în min. 32, când Steve Mounie a primit cartonaş roşu, iar Shane Duffy (45) a egalat, Florin Andone marcând golul victoriei oaspeţilor în min. 69. Toate golurile s-au înscris cu capul.

Andone, înlocuit după 79 de minute, a marcat la primul său meci ca titular şi la al patrulea disputat în Premier League.

În alt meci, Southampton şi Manchester United au terminat la egalitate, 2-2. ''Sfinţii'' au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Stuart Armstrong (13) şi Cedric Soares (20), dar ''diavolii roşii'' au reuşit egalarea până la pauză, prin reuşitele lui Romelu Lukaku (33) şi Ander Herrera (39).

Rezultate:
Vineri
Cardiff City - Wolverhampton Wanderers 2-1
Au marcat: Gunnarsson (65), Hoilett (77), respectiv Doherty (18).

Sâmbătă
Crystal Palace - Burnley 2-0
Au marcat: J. McArthur (16), Townsend (77).

Newcastle United - West Ham United 0-3
Au marcat: Chicharito Hernandez (11, 63), Felipe Anderson (90+3).

Manchester City - Bournemouth 3-1
Au marcat: Bernardo Silva (16), Sterling (57), Gundogan (79), respectiv Callum Wilson (44)

Leicester City - Watford 2-0
Au marcat: Vardy (12 - penalty), Maddison (23).

Huddersfield - Brighton 1-2
Au marcat: M. Jorgensen (1), respectiv Duffy (45+4), Andone (69).

Southampton - Manchester United 2-2
Au marcat: Armstrong (13), Cedric Soares (20), respectiv Lukaku (33), Herrera (39).

Duminică vor avea loc partidele Chelsea - Fulham, Arsenal - Tottenham, Liverpool - Everton.

Manchester City ocupă primul loc, cu 38 puncte, urmată de Liverpool FC, 33 puncte (13 jocuri), Tottenham Hotspur, 30 p (13 j), Chelsea FC, 28 p (13 j), Arsenal FC, 27 p (13 j), etc. Brighton & Hove Albion ocupă locul 11, cu 18 puncte.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia