Fotbal: George Pușcaș a marcat golul promovării echipei Benevento în Serie A

Tânărul atacant român George Pușcaș a marcat golul prin care Benevento a învins-o pe Carpi cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe teren propriu, în manșa a doua a barajului de promovare în prima ligă a campionatului de fotbal al Italiei.

După 0-0 în prima manșă, Benevento a promovat în Serie A, deși terminase doar pe locul 5 la finalul sezonului regulat din Serie B.

Pușcaș a marcat golul promovării în minutul 32 al partidei, el fiind înlocuit în minutul 72, cu Karamoko Cissé.

Internaționalul român de tineret (21 ani), împrumutat de la Inter Milano, a avut o contribuție foarte însemnată în obținerea promovării, marcând de trei ori în patru meciuri din play-off, totalizând în acest sezon 7 goluri în 21 de partide.

După această promovare istorică în Serie A cu Benevento (premieră pentru club), Pușcaș se va prezenta la naționala de tineret a României, pentru meciul cu Liechtenstein, primul din cadrul campaniei de calificare la EURO 2019. Partida va avea loc pe 13 iunie, la Vaduz.

În Serie A au mai promovat SPAL 2013 Ferrara și Hellas Verona. Empoli, Palermo și Pescara au retrogradat în Serie B.