Fotbal: Hajduk Split, Austria Viena, AEK Atena, eliminate din Europa Conference League

Fotbal: Hajduk Split, Austria Viena, AEK Atena, eliminate din Europa Conference League

Trei echipe cu pretenţii, Hajduk Split, Austria Viena şi AEK Atena, au fost eliminate din Europa Conference League la fotbal, după ce au pierdut meciurile de joi seara din manşa a doua a turului al doilea preliminar.

Hajduk a fost scoasă din competiţie de echipa kazahă Tobol Kostanai, care s-a impus cu 4-1, după prelungiri. Croaţii câştigaseră cu 2-0 în prima manşă.

Islandezii de la Breidablik au trecut de Austria Viena cu 2-1 şi merg mai departe, după 1-1 în deplasare.

AEK Atena a învins-o pe Velez Mostar cu 1-0, după prelungiri, dar a pierdut cu 2-3, la loviturile de departajare în faţa bosniacilor, care au câştigat cu 2-1 în primul joc.

Arbitrul român Marcel Bîrsan a condus meciul dintre FK Liepaja şi ŢSKA Sofia, încheiat cu 0-0, după prelungiri. Bulgarii s-au impus cu 3-1 loviturile de departajare, după 0-0 în prima manşă.

Puskas Akademia, cu doi români titulari, a părăsit şi ea competiţia, fiind învinsă acasă de letonii de la RFS cu 2-0 (5-0 la general), Marius Corbu a fost integralist, iar Alexandru Băluţă a evoluat 61 de minute.

Cristian Ganea a fost rezervă la Aris Salonic, eliminată de FC Astana, după prelungiri (2-1). În prima manşă, kazahii au câştigat cu 2-0.

Rezultate:
Marţi
Inter Escaldes (Andorra) - (+) Teuta Durres (Albania) 0-3 (în prima manşă: 2-0)
Buducnost Podgorica (Muntenegru) - (+) HB Torshavn (Feroe) 0-2 (în prima manşă: 0-4)
Hibernians (Malta) - (+) Folgore (San Marino) 4-2 (în prima manşă: 3-1)
Joi
(+) Şahtior Karaganda (Kazahstan) - FCSB (România) 2-1, după prelungiri; 5-3, la lovituri de departajare (în prima manşă: 0-1)
FK Liepaja (Letonia) - (+) ŢSKA Sofia (Bulgaria) 0-0, după prelungiri; 1-3 la loviturile de departajare (în prima manşă: 0-0)
(+) Tobol Kostanai (Kazahstan) - Hajduk Split (Croaţia) 4-1, după prelungiri (în prima manşă: 0-2)
Birkirkara (Malta) - (+) Olimpija Ljubljana (Slovenia) 1-0, după prelungiri; 4-5 la loviturile de departajare (în prima manşă: 0-1)
(+) Bodoe/Glimt (Norvegia) - Valur Reykjavik (Islanda) 3-0 (în prima manşă: 3-0)
Dinamo Brest (Belarus) - (+) Viktoria Plzen (Cehia) 1-2 (în prima manşă: 1-2)
Honka Espoo (Finlanda) - (+) NK Domzale (Slovenia) 0-1 (în prima manşă: 1-1)
Keşla (Azerbaidjan) - (+) FC Soci (Rusia) 2-4 (în prima manşă: 0-3)
Sumgait (Azerbaidjan) - (+) Cukaricki (Serbia) 0-2 (în prima manşă: 0-0)
FC Vaduz (Liechtenstein) - (+) Ujpest Budapesta (Ungaria) 1-3 (în prima manşă: 1-2)
Vorskla Poltava (Ucraina) - (+) KuPS Kuopion (Finlanda) 2-3, după prelungiri (în prima manşă: 2-2)
Santa Coloma (Andorra) - (+) Hibernian Edinburgh (Scoţia) 1-2 (în prima manşă: 0-3)
BK Haecken (Suedia) - (+) Aberdeen FC (Scoţia) 2-0 (în prima manşă: 1-5)
Levadia Tallinn (Estonia) - (+) Dundalk FC (Irlanda) 1-2 (în prima manşă: 2-2)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) - (+) Spartak Trnava (Slovacia) 1-1, după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare (în prima manşă: 0-0)
(+) MSK Zilina (Slovacia) - Apollon Limassol (Cipru) 2-2 (în prima manşă: 3-1)
Aarhus AGF (Danemarca) - (+) Larne (Irlanda de Nord) 1-1 (în prima manşă: 1-2)
Ashdod (Israel) - (+) Qarabag (Azerbaidjan) 0-1 (în prima manşă: 0-0)
BATE Borisov (Belarus) - (+) Dinamo Batumi (Georgia) 1-4 (în prima manşă: 1-0)
(+) Hapoel Beer Sheva (Israel) - Arda Kârdjali (Bulgaria) 4-0 (în prima manşă: 2-0)
(+) Maccabi Haifa (Israel) - Dinamo Tbilisi (Georgia) 5-1 (în prima manşă: 2-1)
Milsami Orhei (R. Moldova) - (+) Elfsborg (Suedia) 0-5 (în prima manşă: 0-4)
(+) Rakow Czestochowa (Polonia) - Suduva Marijampole (Lituania) 0-0, după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare (în prima manşă: 0-0)
(+) Rosenborg Trondheim (Norvegia) - Hafnarfjoerdur (Islanda) 4-1 (în prima manşă: 2-0)
(+) Sivasspor (Turcia) - Petrocub-Hînceşti (R. Moldova) 1-0 (în prima manşă: 1-0)
FC Slovacko (Cehia) - (+) Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) 1-0, după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare (în prima manşă: 0-1)
Vaalerenga Oslo (Norvegia) - (+) KAA Gent (Belgia) 2-0 (în prima manşă: 0-4)
Torpedo BelAZ Jodino (Belarus) - (+) FC Copenhaga (Danemarca) 0-5 (în prima manşă: 1-4)
(+) The New Saints (Ţara Galilor) - Kauno Zalgiris (Lituania) 5-1 (în prima manşă: 5-0)
(+) Breidablik (Islanda) - Austria Viena (Austria) 2-1 (în prima manşă: 1-1)
(+) Fola Esch (Luxemburg) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (în prima manşă: 2-1)
(+) Maccabi Tel Aviv (Israel) - Sutjeska Niksic (Muntenegru) 3-1 (în prima manşă: 0-0)
AEK Atena (Grecia) - (+) Velez Mostar (Bosnia-Herţegovina) 1-0, după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare (în prima manşă: 1-2)
Borac Banja Luka (Bosnia-Herţergovina) - (+) Linfield Belfast (Irlanda de Nord) 0-0 (în prima manşă: 0-4)
Connah's Quay (Ţara Galilor) - (+) FC Prishtina (Kosovo) 4-2 (în prima manşă: 1-4)
(+) Feyenoord Rotterdam (Olanda) - Drita (Kosovo) 3-2 (în prima manşă: 0-0)
Partizani Tirana (Albania) - (+) FC Basel (Elveţia) 0-2 (în prima manşă: 0-3)
Puskas Akademia (Ungaria) - (+) RFS (Letonia) 0-2 (în prima manşă: 0-3)
(+) HNK Rijeka (Croaţia) - Gzira (Malta) 1-0 (în prima manşă: 2-0)
Shkendija (Macedonia de Nord) - (+) Riga FC (Letonia) 0-1 (în prima manşă: 0-2)
(+) Slask Wroclaw (Polonia) - Ararat Erevan (Armenia) 3-3 (în prima manşă: 4-2)
(+) Vojvodina Novi Sad (Serbia) - FK Panevezys (Lituania) 1-0 (în prima manşă: 1-0)
Aris Salonic (Grecia) - (+) FC Astana (Kazahstan) 2-1 (în prima manşă: 0-2)
Servette Geneva (Elveţia) - (+) Molde FK (Norvegia) 2-0 (în prima manşă: 0-3)
Universitatea Craiova (România) - (+) KF Laci (Albania) 0-0 (în prima manşă: 0-1)
(+) Bohemians (Irlanda) - Dudelange (Luxemburg) 3-0 (în prima manşă: 1-0)
Dunajska Streda (Slovacia) - (+) Partizan Belgrad (Serbia) 0-2 (în prima manşă: 0-1)
NK Maribor (Slovenia) - (+) Hammarby (Suedia) 0-1 (în prima manşă: 1-3)
(+) NK Osijek (Croaţia) - Pogon Szczecin (Polonia) 1-0 (în prima manşă: 0-0)
Vllaznia Shkoder (Albania) - (+) AEL Limassol (Cipru) 0-1 (în prima manşă: 0-1)
(+) Santa Clara (Portugalia) - Shkupi (Macedonia de Nord) 2-0 (în prima manşă: 3-0)

Echipele precedate de semnul (+) s-a calificat în turul al treilea preliminar.

Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 VIDEO Fugarul Rizea îl dă în gât pe Adrian Năstase / Unde au fost dosite tablourile scumpe înainte de percheziți…

2 Un zvon...

3 Cum funcţionează softul de spionaj Pegasus, cum poţi vedea dacă eşti „pândit” prin telefon

4 Surpriză totală! Cu cine suntem, genetic, aproape identici

5 O fotografie rară cu 3 dintre devalizatorii României: Bittner, Cocoș și Petrache