Fotbal: Italia - Spania 1-1, în preliminariile Cupei Mondiale 2018

Reprezentativele de fotbal ale Italiei și Spaniei au terminat la egalitate, 1-1, meciul disputat joi, la Torino, în preliminariile Cupei Mondiale din 2018.

Ibericii au condus prin golul marcat de Vitolo (55) și au fost aproape să își ia revanșa pentru eșecul de la EURO 2016 (0-2, în optimi), dar Squadra Azzurra a egalat pe finalul jocului, prin Daniele De Rossi (82), din penalty.

Egalitatea s-a consemnat și în meciul dintre Turcia și Ucraina, 2-2, după ce oaspeții au avut 2-0. Turcia a egalat în finalul partidei, prin Hakan Calhanoglu, din penalty (81).

Macedonia a ratat șansa de a obține un punct în meciul cu Israelul (1-2), după ce Jahovic a irosit un penalty, în prelungirile partidei (90+5).

Pentru Republica Moldova (0-3 cu Serbia) a jucat tot meciul Cătălin Carp (FC Viitorul), precum și Eugen Cebotaru (ex-Ceahlăul). Nicolae Calancea, portarul echipei CS Universitatea Craiova, a fost rezervă, iar Alexandru Dedov (ex-ASA Târgu Mureș) a fost înlocuit după 63 de minute.

Albania, victorioasă cu 2-0 în Liechtenstein, este liderul unei grupe cu Italia și Spania.

Islanda a reușit o victorie spectaculoasă în fața Finlandei, cu 3-2, după ce în minutul 89 scorul era 1-2.

Rezultatele de joi:

Grupa D
Austria — Țara Galilor 2-2
Au marcat: Marko Arnautovic 28, 48, respectiv Joe Allen 22, Kevin Wimmer 45+1 (autogol).

Republica Moldova — Serbia 0-3
Au marcat: Filip Kostic 20, Branislav Ivanovic 37, Dusan Tadic 59.

Irlanda — Georgia 1-0
A marcat: Seamus Coleman 56.

Grupa G
Macedonia — Israel 1-2
Au marcat: Ilja Nestorovski 63, respectiv Tomer Hemed 25, Tal Ben-Haim II 43.
Adis Jahovic (Macedonia) a ratat un penalty în min. 90+5.
Cartonaș roșu Eitan Tibi (Israel) 90+4.

Italia — Spania 1-1
Au marcat: Daniele De Rossi 82 — penalty, respectiv Vitolo 55.

Liechtenstein — Albania 0-2
Au marcat: Peter Jehle 11 (autogol), Bekim Balaj 71.

Grupa I
Islanda — Finlanda 3-2
Au marcat: Kari Arnason 37, Alfred Finnbogason 90, Gylfi Sigurdsson 90+6, respectiv Teemu Pukki 21, Robin Lod 39.
Gylfi Sigurdsson a ratat un penalty în min. 51.

Turcia — Ucraina 2-2
Au marcat: Ozan Tufan 45+1, Hakan Calhanoglu 81 — penalty, respectiv Andrei Iarmolenko 24 — penalty, Artem Kraveț 26.

Kosovo — Croația 0-6
Au marcat: Mario Mandzukic 6, 24, 35, Matej Mitrovic 68, Ivan Perisic 83, Nikola Kalinic 90+2.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...