Fotbal: Juventus, eliminată de Lyon din Liga Campionilor

Juventus Torino a fost eliminată din Liga Campionilor la fotbal de Olympique Lyon, deşi a învins-o cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală.

Echipa portarului român Ciprian Tătăruşanu (rezervă în acest meci) s-a calificat graţie golului înscris în deplasare, după ce a învins-o pe ''Bătrâna Doamnă'' în tur cu 1-0.

OL a deschis scorul la Torino, prin olandezul Memphis Depay (12 - penalty), dar Juve a întors scorul prin ''dubla'' lui Cristiano Ronaldo (43 - penalty, 60).

Campioana Italiei nu a putut conta în acest meci pe argentinianul Paulo Dybala, desemnat cel mai bun jucător din Serie A în ultimul sezon, care a evoluat accidentat doar un sfert de oră, intrând în min. 70 şi ieşind în min. 84.

În sferturile de finală, Lyon o va înfrunta pe Manchester City, sâmbătă 15 august, la Lisabona, pe stadionul Jose Alvalade.

Liga Campionilor va continua sub forma unui mini-turneu la Lisabona, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.

Pe Juventus Stadium au jucat formaţiile:
Juventus: Szczesny - J. G. Cuadrado (Danilo, 70), De Ligt, Bonucci (căpitan), Alex Sandro - Bentancur, Pjanic (Ramsey, 61), Rabiot - Bernardeschi (Dybala, 70; Olivieri 84), Higuain, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Maurizio Sarri.
Lyon: A. Lopes - Denayer (Joachim Andersen, 61), Marcelo, Marcal - Bruno Guimaraes - Dubois (Tete, 90+1), Caqueret, Aouar (Thiago Mendes, 90+1), Cornet - Toko Ekambi (Reine-Adelaide, 67), Depay (căpitan; Moussa Dembele, 67). Antrenor: Rudi Garcia.

Arbitru: Felix Zwayer (Germania).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Rareș Bogdan, mesaj în miez de noapte!

4 VIDEO George Simion, derapajul disperării? / Ți-au slăbit șuruburile, țărănușule?