Fotbal: Manchester City, campioană a Angliei pentru al doilea an consecutiv

Echipa de fotbal Manchester City a cucerit pentru al doilea an consecutiv titlul de campioană a Angliei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 4-1, formaţia Brighton and Hove Albion, duminică, în ultima etapă a sezonului din Premier League.

Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Glenn Murray (27), însă "Cetăţenii" au restabilit rapid egalitatea, prin Sergio Aguero (28), iar apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj până la pauză, graţie reuşitei lui Aymeric Laporte (38). În partea a doua a jocului, elevii antrenorului Pep Guardiola au mai înscris de două ori, prin Riyad Mahrez (63) şi Ilkay Gundogan (72), risipind orice emoţie în privinţa luptei pentru titlul naţional.

Atacantul român Florin Andone a fost rezervă la Brighton în acest joc, fiind introdus pe teren în minutul 67, în locul lui Alireza Jahanbakhsh.

Graţie acestui succes, Manchester City şi-a păstrat avansul de un punct faţă de ocupanta locului secund, FC Liverpool, care a învins la rândul ei pe teren propriu, cu 2-0, formaţia Wolverhampton Wanderers, prin "dubla" senegalezului Sadio Mane (17 şi 81).

Watford - West Ham United 1-4

Clasament final: 1. Manchester City, 98 puncte (campioană), 2. FC Liverpool, 97 puncte, 3. Chelsea Londra, 72 puncte, 4. Tottenham Hotspur, 71 puncte, 5. Arsenal Londra, 70 puncte, 6. Manchester United, 66 puncte, etc. Echipele Cardiff City, Fulham şi Huddersfield Town, clasate pe ultimele trei locuri, au retrogradat în liga secundă.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Alexandru Cojocaru)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”