Fotbal: Messi a egalat recordul de goluri al lui Gerd Muller în campionatele din Top 5

Argentinianul Lionel Messi (Barcelona), autor al unui gol în meciul cu Levante (3-0), a ajuns la cota 400 în toate competiţiile disputate în tricoul catalan şi a egalat recordul absolut de goluri (365) al legendarului Gerd Muller, goluri marcate doar în campionat, relatează BBC.

Messi, care a marcat al 16-lea său gol din acest sezon, a ajuns la un total de 400 de reuşite în toate competiţiile pentru Barcelona şi la 365 în La Liga, egalând performanţa lui Muller din cele mai bune 5 campionate ale Europei.

Argentinianul, care a debutat în 2004 la Barca, are nevoie de un singur gol pentru a bate recordul lui Gerd Muller, stabilit la Bayern Munchen între 1964 şi 1979. AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană