Fotbal: Real Madrid a câștigat cu emoții, după prelungiri (4-2), Cupa Mondială a cluburilor

Real Madrid și-a trecut în palmares al doilea său trofeu în Cupa Mondială a cluburilor, după ce a învins formația japoneză Kashima Antlers la finalul prelungirilor cu scorul de 4-2 (2-2, după 90 minute), în finala disputată duminică în Japonia, la Yokohama, în fața a 70.000 de spectatori.

Real Madrid a marcat primul gol prin Karim Benzema (9), dar japonezii au egalat până la pauză prin Gaku Shibasaki (44). Echipa niponă trece la conducere grație golului marcat de același Shibasaki (52). Cristiano Ronaldo egalează din penalty (60), dar în ultimele secunde japonezii au irosit o uriașă ocazie de a câștiga meciul și trofeul prin Yasushi Endo, care a ratat din situație ideală. În prelungiri, madrilenii turează motoarele și înscriu o dublă prin Cristiano Ronaldo (98, 104).

Real Madrid a ajuns la 37 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile.

A fost prima finală a CM al cluburilor care a necesitat prelungiri după cea din 2009, dintre Estudiantes și Barcelona.

Echipe:
Real Madrid: Navas — Carvajal, Ramos (Nacho, 108), Varane, Marcelo — Casemiro, Kroos, Modric (Kovacic, 106) — Lucas Vázquez (Isco, 80), Cristiano Ronaldo (Morata, 112), Benzema.

Kashima Antlers: Sogahata — Nishi, Ueda, Shoji, Shuto — Endo (Ito, 102), Shibasaki, Ogasawara (Fabricio, 67), Nagaki (Akasaki, 114) — Kanazaki, Doi (Suzuki, 88).

Arbitru: Janny Sikazwe (Zambia).

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!