Fotbal: România a remizat cu Muntenegru, scor 0-0, la debutul în Liga Naţiunilor

Echipa naţională a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida cu selecţionata Muntenegrului disputată vineri seara, pe Stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti, în prima etapă din cadrul Grupei a 4-a, Seria C, a Ligii Naţiunilor.

Aceasta este al treilea meci în ultimii doi ani în care prima reprezentativă nu reuşeşte să învingă Muntenegru, după 1-1 acasă şi 0-1 în deplasare în preliminariile CM 2018.

Prima ocazie a partidei a aparţinut formaţiei oaspete, chiar în minutul 1, când Mirko Ivanic a şutat puternic de la aproximativ 18 metri, însă Tătăruşanu a prins fără probleme.

În minutul 7, Alexandru Chipciu a semnat prima ocazie a României. El a primit o pasă în banda dreaptă, a depăşit un adversar intrând în centru, dar mingea şutată de el de la 20 de metri a trecut peste poarta lui Danijel Petkovic.

Jucătorii muntenegreni au solicitat o lovitură de la unsprezece metri un minut mai târziu la o intervenţie din spate a lui Săpunaru asupra lui Boljevic în careul "tricolorilor", însă centralul slovac Ivan Kruzliak nu a dictat penalty.

Vlad Chiricheş a trimis cu capul pe lângă poarta Muntenegrului în minutul 21. Cinci minute mai târziu tot el a şutat cu latul pe lângă poartă dintr-o poziţie excelentă în urma unei pase de la Alexandru Maxim. Căpitanul naţionalei nu a încheiat însă repriza pe teren, el fiind înlocuit cu Mihai Bălaşa (minutul 31) în urma unei accidentări la piciorul stâng.

Pe finalul primei reprize, Mitriţă a primit o pasă de la Stanciu şi a şutat de la aproximativ 28 de metri, dar mingea a trecut razant peste poarta lui Danijel Petkovic.

După pauză, reprezentativa României a revenit în ofensivă, Keşeru ameninţând poarta adversă cu un şut de la 6 metri la colţul scurt, respins cu dificultate de Petkovic. Au trecut apoi pe rând pe lângă deschiderea scorului Chipciu (59), Keşeru (64) şi Stanciu (69).

Oaspeţii au cerut din nou penalty în minutul 59 când atacantul Stefan Mugosa s-a prăbuşit în careul "tricolorilor" acuzând o lovitură în figură din partea lui Săpunaru, însă şi de această dată arbitrul a lăsat jocul să continue.

În minutul 72, Claudiu Keşeru l-a pus într-o poziţie favorabilă pe Mihai Pintilii, însă acesta a încearcat un lob dejucat uşor de Petkovic.

Selecţionata Muntenegrului a rămas în zece jucători din minutul 77. Atacantul Stefan Mugosa a intrat imprudent la o minge şi l-a faultat pe Mihai Bălaşa, centralul slovac arătându-i cel de-al doilea cartonaş galben şi automat pe cel roşu.

Constantin Budescu, intrat în locul lui Alexandru Mitriţă în repriza secundă, a încearcat şi el un lob de la mijlocul terenului, însă mingea a trecut pe lângă poartă (minutul 80). În prelungirile partidei, Paul Anton şi-a trecut la rândul lui o ocazie în cont, şutul său de la 16 metri trecând peste poarta muntenegrenilor.

Partida de pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, prima pentru România în Liga Naţiunilor, s-a disputat fără spectatori ca urmare a unei sancţiuni dictate de UEFA împotriva Federaţiei Române de Fotbal.

În cealaltă partidă a Grupei a 4-a, Seria C, a Ligii Naţiunilor, Serbia a câştigat cu 1-0 în deplasare cu Lituania. După prima etapă, clasamentul grupei este următorul: 1. Serbia - 3 puncte, 2. Muntenegru 1 punct, 3. România - 1 punct, 4. Lituania - 0 puncte.

România - Muntenegru 0-0
Ploieşti, Stadionul "Ilie Oană"
Liga Naţiunilor 2018, Seria C - Grupa 4

Au evoluat echipele:
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheş (căpitan) (5. Mihai Bălaşa, 31), 22. Cristian Săpunaru, 11. Nicuşor Bancu - 8. Mihai Pintilii (15. Paul Anton, 73), 23. Nicolae Stanciu - 7. Alexandru Chipciu, 10. Alexandru Maxim, 20. Alexandru Mitriţă (14. Constantin Budescu, 68)- 13. Claudiu Keşeru. Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 3. Alin Toşca, 4. Cristian Manea, 9. Dorin Rotariu, 17. Denis Drăguş, 18. Adrian Stoian, 19. George Ţucudean, 21. Tudor Băluţă.

Muntenegru: 1. Danijel Petkovic - 2. Filip Stojkovic, 15. Stefan Savic (căpitan), 22. Marko Simic, 6. Zarko Tomasevic - 19. Aleksandar Scekic (7. Nebojsa Kosovic, 74), 4. Nikola Vukcevic - 3. Aleksandar Boljevic (11. Fatos Beciraj, 81), 20. Mirko Ivanic, 16. Vladimir Jovovic - 9. Stefan Mugosa. Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic.
Rezerve neutilizate: 12. Milan Mijatovic, 13. Damir Ljuljanovic - 5. Boris Kopitovic, 8. Deni Hocko, 10. Marko Jankovic, 17. Vukan Savicevic, 18. Sead Haksabanovic, 21. Risto Radunovic, 23. Darko Zoric.

Arbitru: Ivan Kruzliak; asistenţi: Tomas Somolani, Branislav Hancko; adiţionali: Filip Glova, Michal Ocenas; arbitru de rezervă: Tomas Mokos (toţi Slovacia).
Delegat UEFA: Michael Zoratti (Austria), observator UEFA pentru arbitri: Matteo Trefoloni (Italia).

Cartonaşe galbene: Bălaşa (55), Pintilii (71), Anton (85) / Mugosa (37, 77), Boljevic (41), Tomasevic (47).
Cartonaş roşu: Mugosa (77).
AGERPRES (editor: Marius Ţone, editor online: Daniela Juncu)

1 VIDEO „Ucrainenii au luat 8.000 de telefoane mobile și le-au pus pe stâlpi de doi metri, așa detectează dronele Shahed”

2 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...